nevjerovatno otkriće

Svi su zaustavili dah. Naučnica pronašla najstariju vodu na planeti, a onda je probala

Godine 2016. geolozi koji su proučavali kanadski rudnik došli su do nevjerovatnog otkrića. Na dubini od oko 3 kilometra pronašli su tekuću vodu, za koju su testovi pokazali da je stara između 1,5 i 2,64 milijarde godina. Izolovana sve ovo vrijeme, to je bila najstarija voda koja je pronađena na Zemlji, piše IFLScience.

"Kada ljudi razmišljaju o ovoj vodi pretpostavljaju da je to neka mala količina vode zarobljena unutar stijene", rekla je profesorica Barbara Sherwood Lollar, koja je predvodila tim, za BBC News. „Ali u stvari, to je jako puno vode. Ona teče brzinom u litrima u minuti – zapremina vode je mnogo veća nego što je iko očekivao.”

Tim je pronašao tragove koji su ukazivali da je život nekada bio prisutan u vodi.

“Gledajući sulfat u vodi, mogli smo vidjeti otisak prsta koji ukazuje na prisustvo života. I bili smo u mogućnosti da naznačimo da je signal koji vidimo u tekućinama morala proizvesti mikrobiologija – i što je najvažnije, morao je biti proizveden u veoma dugom vremenskom rasponu. Mikrobi koji su ostavili ovaj potpis nisu to mogli učiniti preko noći", rekla je Sherwood Lollar. "Ovo mora biti pokazatelj da su organizmi bili prisutni u ovim tekućinama u geološkom vremenskom okviru."

Istraživački tim pod zemljom

Bez svjetlosti, mikrobi su preživjeli koristeći supstrate proizvedene radijacijom.

“Sulfat u ovoj drevnoj vodi nije moderni sulfat iz površinske vode koja teče dole. Ono što smo otkrili je da se sulfat, kao i vodonik, zapravo proizvodi na mjestu reakcijom između vode i stijena", rekao je Long Li, docent na Odsjeku za Zemlju i Atmosferu Univerziteta Alberta, u saopćenju za javnost.

"Ovo znači da će se reakcija odvijati prirodno i da može trajati sve dok su voda i kamen u kontaktu, potencijalno milijarde godina."

Iako je ovo otkriće imalo implikacije na pronalaženje života na drugim mestima na Zemlji, kao i tamo u Sunčevom sistemu, ono što svi na Internetu uvek žele da znaju je: kakvog je ukusa zabranjeno piće? Začudo, imamo odgovor na to.

“Ako ste geolog koji radi sa kamenjem, vjerovatno ste lizali mnogo kamenja”, rekla je Sherwood Lollar za CNN. Iako nije kamen, ipak je probala vodu, probajući je sa prsta. Tražila je slan ukus, sa slanijom vodom koja je imala tendenciju da bude starija. Na njeno veliko zadovoljstvo, voda je bila "veoma slana i gorka" i "mnogo slanija od morske vode". Ovo nije sasvim iznenađujuće, s obzirom na to da je stara više od 2 milijarde godina.

Rad je objavljen u časopisu Nature 2016.

Ranija verzija ovog članka objavljena je u junu 2023.