Razgovori usmjereni na okončanje razornog 16-mjesečnog građanskog rata u Sudanu započeli su danas u Švicarskoj, iako je odsutnost vojske umanjila nade u neposredne korake za ublažavanje humanitarne krize u zemlji.
Zvaničnici UN-a upozorili su da je Sudan na "prelomnoj tački" i da će u nadolazećim mjesecima biti zabilježeni deseci hiljada smrtnih slučajeva od gladi, bolesti, poplava i nasilja koje će se moći spriječiti bez veće globalne reakcije.
Paravojne snage RSF, koje su zauzele široke dijelove zemlje, poslale su delegaciju na pregovore, ali direktno posredovanje bit će nemoguće bez prisustva vojske, izjavio je u ovoj sedmici američki specijalni izaslanik Tom Perriello, koji je predvodio inicijativu za pregovore.
Umjesto toga, sudionici, uključujući Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate, Ujedinjene narode, Afričku uniju, istočnoafričko tijelo IGAD i stručnjake, savjetovali bi se o planovima za prestanak nasilja i isporuku humanitarne pomoći.
"Vojne operacije neće prestati bez povlačenja svih pripadnika milicija iz gradova i sela koje su opljačkali i kolonizirali", kazao je zapovjednik sudanskih oružanih snaga, Abdel Fattah al-Burhan, u utorak navečer.
Čelništvo RSF negiralo je brojne navode o borcima koji su napadali civile i pljačkali, i tvrdi da je otvoreno za mirovni sporazum ako se vojska uključi u pregovore.
Vojska je saopćila da je njena odsutnost iz pregovora rezultat neuspjeha u provedbi prethodnih obaveza uz posredovanje SAD i Saudijske Arabije o povlačenju boraca iz civilnih područja i olakšavanju isporuke pomoći. Posrednici kažu da su obje strane zanemarile taj sporazum.
"Usmjereni smo na to da osiguramo da se strane pridržavaju svojih obaveza iz Džede i (njihove) provedbe", saopćio je Perriello na platformi X u srijedu. Trenutni razgovori također će biti usmjereni na razvoj mehanizma provedbe za svaki dogovor.
RSF je nastavio s operacijama u nekoliko područja Sudana, žestoko bombardujući gradove Omdurman, al-Obeid i al-Fashir, kao i probijanjem na jugoistok, protjerujući stotine hiljada civila.
Kišna sezona je u punom jeku, oštećujući domove i skloništa širom zemlje i prijeteći valom bolesti koje se prenose vodom. Tokom prošle sedmice u Sudanu je prijavljeno 268 slučajeva kolere, priopćilo je ministarstvo zdravstva.
Dostavu pomoći u područja pod kontrolom RSF ozbiljno je odgodila vlada u Port Sudanu s vojskom, kao i pljačke, često od strane boraca RSF, kažu svjedoci.
Rat je izbio u aprilu 2023. u jeku sporenja oko toga kako integrirati vojsku i RSF u sklopu prelaza s vojne vladavine na slobodne izbore. Uslijedila je najgora svjetska humanitarna kriza s polovinom od 50 miliona stanovnika bez hrane, i glađu koja je zavladala dijelom regije Sjeverni Darfur, prenosi Reuters.