Protekli juli je bio najtopliji mjesec na svijetu ikad zabilježen mjernim instrumentima, javila je američka savezna regulatorna agencija koja prati klimatske promjene, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA).
Podaci pokazuju da je kombinirana globalna temperatura kopna i površine okeana bila gotovo jedan Celzijusov stupanj (0,93 C) iznad prosjeka za cijelo 20. stoljeće koji iznosi 15,8 Celzijusa.
To je najviša temperatura od početka prvih meteoroloških mjernih evidencija otprije 142 godine. Prethodni rekord, postavljen u julu 2016., izjednačen je već dvaput: 2019. i 2020. godine. Stručnjaci sad više ne vjeruju, nego pouzdano znaju, kako je to posljedica dugoročnog uticaja klimatskih promjena.
Američka Nacionalna agencija za okeane i atmosferu (NOAA) objavila je da je "nezavidna temperaturna razlika" zabilježena u julu razlog za duboku zabrinutost.
"U ovom slučaju, najgore je biti prvi", rekao je administrator NOAA-e Rick Spinrad. Novi rekord, po njemu, dodaje gas na uznemirujućem putu koji su klimatske promjene postavile svijetu.
Na sjevernoj hemisferi temperatura površine zemlje dosegla je "neviđene" vrijednosti od 1,54 Celzijusa više od prosjeka, srušivši prethodni rekord postavljen 2012. Podaci su također pokazali da je juli 2021. bio najtopliji u Aziji, ali i drugi najtopliji u Evropi nakon jula 2018. godine.
Klimatske anomalije u julu podcrtane su i povišenom globalnom aktivnosti tropskih ciklona koji su ove godine neuobičajeno česti u odnosu na broj klasičnih oluja, piše Slobodna Dalmacija.
Ranije ove sedmice, u izvještaju Ujedinjenih naroda rečeno je da klimatske promjene imaju "neviđen" utjecaj na budućnost Zemlje, a neke će promjene vjerovatno biti "nepovratne“ u vremenskim kategorijama mjerenim stoljećima pa do tisućljeća. Generalni sekretar UN-a António Guterres rekao je da su znanstveni nalazi "crveni alarm za čovječanstvo".
"Ako sad udružimo snage, možda možemo spriječiti klimatsku katastrofu. No, kako današnji izvještaj jasno pokazuje, nema vremena za odgađanje i nema mjesta za izgovore", rekao je Guterres.
Autori izvješća kažu da su od 1970. godine naovamo globalne površinske temperature rasle brže nego u bilo kojem drugom 50-godišnjem razdoblju u posljednjih 2000 godina.
Ako se rapidni porast temperatura na zemlji mjeri u biblijskim kategorijama, gdje su nam reference i orijentiri daleka Kristova vremena, nikome razumnom ne treba posebno crtati grafikone skore propasti. Osim nezasitnim pohlepnicima i njima podložnim somnambulnim kategorijama zatucanih paranoika.
U Evropi je protekli juli 'tek' drugi najtopliji u historiji, no nekoliko je markacija i dijelova južne Evrope doseglo temperature iznad 40 Celzijusa. Italija je nedavno registrirala navišu poziciju na termometru ikad zabilježenu u Evropi, a na Siciliji je zabilježeno čak 48,8 Celzijusovih.
Sjeverna Amerika imala je šesti najtopliji juli u historiji; krajem juna Kanada je zabilježila svoju najvišu temperaturu ikada, kad je Lytton u Britanskoj Kolumbiji dosegao je 46,6C.
Ovaj juli je bio četvrti najtopliji u historiji mjerenja i u Australiji, te šesti najtopliji u Novom Zelandu. Afrika je doživjela svoj sedmi najtopliji juli, a Južna Amerika svoj historijski deseti.
Ako vam se, međutim, povrh svih ovih podataka ipak ne čini da zemaljska vrelina sve pouzdanije raste, uvijek za stvaranje takvog lažnog utiska možete okriviti 'zelenu ideologiju smrti', urotnike protiv temeljnog ljudskog prava na profit, zavidne klasne neprijatelje i mrzitelje Zapada.
Lakše je i puno prihvatljivije prosječnom domoljubnom mozgu prihvatiti da ne kure sve veću vatru ispod našeg kolektivnog kazana povećane emisije štetnih plinova u atmosferi, nego uglavnom domaći opsjenari iz političkih sfera zelene ljevice, vjekovni neprijatelji nacionalista, religioznih fanatika, fašista, nacista, mrzitelja, šizofreničara i sličnog ljudskog šljama.