Zamislite grupu od desetak naoružanih muškaraca koji u sumrak upadaju u vaše selo. Napadaju vas i vaše komšije, gađaju kamenjem vaše kuće, premlaćuju vas. Ako pokušate da se branite ili dokumentujete nasilje, oni vas napadaju još žešće. Kada vojska konačno stigne, ne štiti vas – već vas hapsi. Neki od vojnika čak učestvuju u nasilju.
Ovaj zastrašujući scenarij nije priča iz carske Rusije ili vremena segregacije u Americi. Upravo to se dogodilo prošlog ponedjeljka u palestinskom selu Susya, u okupiranoj Zapadnoj obali, piše The Guardian.
Napadači koji su stigli u Susyu nisu bili ni kozački vojnici ni članovi Ku Klux Klana, već jevrejski-izraelski doseljenici, u pratnji izraelskih vojnika. Kada su napadi počeli, izraelska vojska nije uhapsila nasilnike, već je privela trojicu Palestinaca, zadržala ih u pritvoru i potom ih podvrgla policijskom ispitivanju.
Ovakvi nasilni upadi nisu rijetkost na Zapadnoj obali, posebno u oblastima Južnih Hebronskih brda, Masafer Yatte i doline rijeke Jordan. Od početka godine, Centar za jevrejski nenasilni otpor dokumentovao je više od 40 nasilnih napada doseljenika samo u selu Susya.
Napad koji je privukao globalnu pažnju
Većina ovih incidenata prolazi nezapaženo u ostatku svijeta. Ali ovaj put je bilo drugačije. Jedan od napadnutih Palestinaca bio je nagrađivani režiser Hamdan Ballal, čiji je dokumentarni film No Other Land, koji prikazuje uništavanje palestinskih zajednica u okupiranoj Zapadnoj obali, osvojio nagradu za najbolji dokumentarni film na nedavnoj dodjeli Oskara.
Satima nakon što je uhapšen, izraelska vojska nije otkrila gdje se Ballal nalazi, a svi pokušaji da se pronađe nisu uspjeli. Kada je izraelska vojska (IDF) konačno objavila saopštenje, lažno je označila njega i njegove sugrađane kao teroriste.
Ovakva manipulacija pravdom je tipična za način na koji funkcioniše izraelska okupacija. Pod maskom zakona, najbrutalnije nasilje se legitimizira, a uloge žrtve i zločinca se izvrću.
U posljednje tri godine, podnio sam brojne žalbe izraelskom Ministarstvu odbrane i državnom tužiocu zbog nasilja doseljenika. Nikada nije poduzeto ništa. Moje iskustvo samo je jedno od mnogih koje dokazuje kako izraelski pravni sistem omogućava doseljenicima da nekažnjeno teroriziraju palestinske zajednice.
Pojačana represija nakon rata u Gazi
Nakon što je Izrael započeo rat u Gazi 2023. godine, nasilje nad Palestincima na Zapadnoj obali postalo je još intenzivnije.
Prema podacima organizacije B’Tselem (Izraelski informativni centar za ljudska prava u okupiranim teritorijama), od oktobra 2023. godine izraelski doseljenici prisilili su najmanje 18 palestinskih zajednica – više od 1.000 ljudi – da napuste svoje domove.
Kancelarija UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova procjenjuje da su nasilje, prijetnje i zastrašivanje od strane doseljenika raselili najmanje 300 palestinskih porodica, uključujući stotine djece.
Podrška izraelske vlade ilegalnim doseljenicima
Vlada Benjamina Netanyahua nije samo pasivno posmatrala ove zločine – već ih je aktivno podržala.
U junu 2023. godine, inicijativa Armed Conflict Location & Event Data (Acled) otkrila je da su naoružani doseljenici, neki od kojih su formirali sopstvene paravojne jedinice, dobili „značajne količine“ oružja i municije, uključujući hiljade pištolja, poluautomatskih pušaka M-16 i mitraljeza od izraelske vojske.
Lokalne regionalne vlasti koordinisale su sa izraelskom vojskom i Ministarstvom nacionalne sigurnosti kako bi kupile stotine dodatnih pušaka.
Kako se navodi u izvještaju Acleda:
„Granice između doseljenika i vojske sve su nejasnije, a razlika između civilnih agresora i izraelskog državnog aparata postaje sve tanja.“
Dok bi se civilne sigurnosne jedinice teoretski trebale koristiti samo za samoodbranu, stvarnost je da izraelska vlada ne pokazuje nikakvu volju da se obračuna s ovim nasilnim grupama. Naprotiv, visoki vladini ministri ih podržavaju.
Prošle sedmice, izraelska sigurnosna vlada odobrila je plan za legalizaciju 13 jevrejskih naselja na Zapadnoj obali.
Izraelski ministar finansija Bezalel Smotrich izjavio je:
„Nastavljamo da vodimo revoluciju normalizacije i legalizacije naselja. Umjesto da se krijemo i izvinjavamo – mi podižemo zastavu, gradimo i naseljavamo.“
Kako međunarodna zajednica može reagovati?
Zločin u Susyi samo je jedan primjer brojnih nepravdi koje se svakodnevno dešavaju pod ovom kriminalnom okupacijom.
Ne bi trebalo da bude potrebno da Oscarom nagrađeni režiser bude žrtva nasilja kako bi međunarodna zajednica primijetila ova dešavanja. Palestinski narod zaslužuje sigurnost, oslobođenje od okupacije, suverenitet i nezavisnost.
U posljednjim mjesecima, nekoliko vlada uvelo je sankcije protiv izraelskih doseljenika. To je dobar početak, ali ove sankcije moraju biti znatno oštrije kako bi imale stvarni efekat.
Sankcije bi trebale uključivati ilegalne doseljeničke općine. Na primjer, sankcije koje je uvela Velika Britanija trenutno pogađaju samo tri ilegalna naselja i četiri organizacije koje podržavaju doseljenike.
Međutim, glavna sila iza nasilne ekspanzije izraelskih naselja su zvanične općine, poput regionalnog vijeća Šomron, koje nadgleda 35 naselja s oko 47.200 stanovnika.
Također, lične sankcije protiv ministara izraelske vlade koji blokiraju akcije protiv terorističkih grupa doseljenika su neophodne.
Velika Britanija može igrati ključnu ulogu u koordinisanju ove reakcije, posebno imajući u vidu moralnu degeneraciju administracije Donalda Trumpa. Dok Washington ukida sankcije nasilnim doseljenicima, London može pokazati svijetu drugačiji i pravedniji put.
Vrijeme je za drugačiji put
Kada sam stigao u Susyu u utorak nakon napada, znao sam tačno šta želim reći ljudima koji su pretrpjeli ovo nasilje.
Rekao sam im da želimo živjeti zajedno – Arapi i Jevreji – kao braća i sestre. Da nismo neprijatelji jedni drugima, već da se zajedno borimo za slobodu.
Samo dan nakon što je banda kriminalnih izraelskih doseljenika terorisala ovo selo, njegovi stanovnici su me primili – kao izraelskog člana Kneseta – i saslušali moju poruku mira.
To dokazuje da prava borba nije između naroda, već između onih koji traže pravdu i onih koji zagovaraju krvoproliće.
Izraelska vlada izabrala je put rata, etničkog čišćenja i nasilja.
Ali na nama – i na vama – je da izaberemo drugačiji put.