Rusija je u petak saopćila kako ne vidi razloga da produži ugovor o crnomorskom žitu nakon 17. jula jer je Zapad postupio na "nečuven" način u vezi sa sporazumom, ali je uvjerila siromašne zemlje da će se ruski izvoz žitarica nastaviti.
Ujedinjene nacije i Turska posredovali su u Inicijativi za crnomorsko žito prošlog jula kako bi pomogli u rješavanju globalne krize s hranom koja je pogoršana invazijom Moskve na Ukrajinu - u kako je naziva "specijalnoj vojnoj operaciji" - i blokadom ukrajinskih crnomorskih luka.
Sporazum omogućava izvoz hrane i đubriva iz tri ukrajinske luke - Černomorsk, Odesa i Južni. Ugovor je tri puta produžavan, posljednji put do 17. jula.
"Stav Zapada prema ovom sporazumu je nečuven", izjavio je ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov novinarima, posebno ukazujući na stavove Sjedinjenih Država i Britanije.
Lavrov je izjavio da bi jedna od posljednjih prepunjenih čaša za Rusiju bio napad na cjevovod Toljati-Odesa za amonijak, napad za koji je optužio Ukrajinu, koja je zauzvrat optužila Rusiju da ga je oštetila.
"Ne vidim koji argumenti mogu biti od strane onih koji bi željeli da nastave crnomorsku inicijativu", kazao je Lavrov.
Rusija i Ukrajina su dva su najveća svjetska poljoprivredna proizvođača i vodeći akteri na tržištima pšenice, ječma, kukuruza, uljane repice, uljane repice, sjemena suncokreta i suncokretovog ulja. Rusija je također dominantna na tržištu đubriva.
Ako dogovor o žitu propadne, kazao je Lavrov, Rusija će osigurati žito najsiromašnijim zemljama svijeta o vlastitom trošku.
"Ako crnomorska Inicijativa prestane da funkcionira, mi ćemo besplatno osigurati isporuke žita uporedivim ili većim najsiromašnijim zemljama o svom trošku", kazao je Lavrov.
U periodu 2018-2020. godine Afrika je uvezla 3,7 milijardi dolara pšenice (32 posto ukupnog afričkog uvoza pšenice) iz Rusije i još 1,4 milijarde dolara iz Ukrajine (12 posto ukupnog uvoza), sudeći po Ujedinjenim nacijama.
Kako bi se uvjerila Rusija da pristane na inicijativu, prošlog jula je također sklopljen trogodišnji sporazum u kome su Ujedinjene nacije pristale pomoći Moskvi da prevaziđe sve prepreke za vlastite isporuke hrane i đubriva.
Konkretni zahtjevi Rusije su da se Ruska poljoprivredna banka (Rosselkhozbank) ponovo poveže na platni sistem SWIFT, da se nastave isporuke poljoprivrednih mašina i dijelova u Rusiju, te da se ukinu ograničenja osiguranja i reosiguranja.
Ostali zahtjevi uključuju obnavljanje cjevovoda amonijaka Toljati-Odesa koji Rusiji omogućava ispumpavanje hemikalije u glavnu ukrajinsku luku na Crnom moru i deblokadu imovine i računa ruskih kompanija koje se bave izvozom hrane i đubriva.
Rusija tvrdi da nema napretka ni po jednom od tih pitanja, prenosi Reuters