Svijet

Svijet sa zebnjom dočekao rusko osvajanje najveće nuklearne elektrane u Evropi: Slijede li nove ucjene Putina?

Deveti dan ruske invazije na Ukrajinu svijet je dočekao sa zebnjom zbog granatiranja najveće nuklearne elektrane u Europi u Zaporožju, na jugoistoku napadnute zemlje.

Objekt pored elektrane, koji se koristi za obuku, planuo je nakon raketiranja te su vatrogasci teškom mukom zaustavili širenje požara na glavnu zgradu, no zasad se čini da je crni scenarij izbjegnut jer nisu izmjerene povećane razine radijacije - nisu pogođeni reaktori, od kojih su tri već prije preventivno stavljeni izvan pogona.

Izuzetno važno

Elektrana je pala u ruke ruskih postrojbi. To je, po nekim analitičarima, izuzetno važno jer bi, kontrolom najveće evropske elektrane tog tipa Rusija mogla dodatno ucjenjivati Ukrajinu, Evropu i svijet, prenosi "Jutarnji list".

Napad na elektranu dodatno je zabrinuo svijet zbog mogućnosti nuklearne katastrofe. Ovakve strepnje građana svijeta nisu zabilježene još od hladnoratovskih vremena.

Žestoke borbe i dalje se vode diljem zemlje. Zapad Ukrajine, koji je dosad najmanje bio pod napadima ruskih postrojbi, izložen je teškom bombardiranju. Posebno je stradao grad Žitomir, gdje su ruske zračne snage gotovo sravnile lokalnu školu sa zemljom.

Broj žrtava u gradu još nije tačno utvrđen. Istovremeno, nesmiljene se bitke vode i na jugu zemlje. Grad Mikolajev, strateški važan za daljnje napredovanje ruskih trupa, zasad odolijeva žestokim napadima Rusa, no pitanje je koliko će moći izdržati.

Očekivano, obje se strane grčevito bore za Mariupolj, grad i strateški iznimno važnu luku koja bi Rusiji omogućila kopneno i pomorsko spajanje okupiranih teritorija.

Analitičari smatraju kako je upravo Mariupolj prijelomna točka koja će odlučiti daljnji tok rata, zbog čega Ukrajinci ne smiju dopustiti da padne u ruske ruke, no prema svemu sudeći to će biti teško izbjeći jer je agresija silovita.

Brojne žrtve

Mariuopolj je jedan od glavnih ruskih ciljeva, ali to je i Odesa, također izuzetno važan lučki grad. Čini se kako ruski predsjednik pokušava uspostaviti pomorsku kontrolu kako bi mogao intenzivirati mornaričke napade, uz već silovite kopnene i zračne napade koje provodi, a zauzimanje dviju ključnih ukrajinskih luka u tome bi mu uvelike pomoglo.

Podsjetimo, već je zauzet lučki grad Herson, gdje su zabilježene i brojne civilne žrtve.

Stručnjaci danima u svojim analizama poručuju kako je ruski predsjednik Vladimir Putin zapravo iznenađen snagom ukrajinskog otpora.

Ono što je trebao biti brzi rat i "gaženje" Ukrajine u samo nekoliko dana traje sada već devet, odnosno deset dana, što iscrpljuje ruske vojne kapacitete.

Iscrpljena logistika

Ukrajinske snage objavile su da su logističke mogućnosti ruske vojske na terenu gotovo iscrpljene, nema hrane ni goriva, pa im Moskva mora slati pojačanje iz drugih divizija. No, daleko je to od kraja ovog krvavog sukoba, ističu, pozivajući svijet da se aktivnije uključi u "obranu demokratije".

Naime, prema metropoli u Kijevu, gdje građani već danima žive u opsadnim uvjetima, uglavnom po skloništima i stanicama podzemne željeznice, još se kreće golemi konvoj ruskih snaga.

Prve najave govorile su da će u grad stići i prije, no brojni logistički problemi pojavili su se po putu, što su ukrajinske snage vješto iskoristile za uništavanje dijela ruske vojne mehanizacije. Svejedno, slažu se vojni analitičari, nedovoljno za toliku mašineriju.

Čini se kako ruski predsjednik namjerava nastaviti svoju strategiju zauzimanja ključnih infrastrukturnih objekata, te napadima s tri strane zemlje.

Zračne snage trenutno su mu od najveće pomoći, jer uspješno eliminiraju brojne mete, među kojima su, nažalost, i brojni stambeni objekti koji su u brojnim gradovima sravnjeni sa zemljom. Svi se pribojavaju jedino hoće li njegova frustracija izazvana otezanjem u nekom trenutku kulminirati, odnosno hoće li pokrenuti još brutalnije napade na civile, što već sada brojne zemlje karakteriziraju kao ratni zločin.

U iščekivanju rata je i Lavov, "oaza" na zapadnom dijelu Ukrajine, gdje također odjekuju sirene i građani jure u skloništa. Gotovo da nema kutka Ukrajine u kojem se ne vode borbe kojima se ne vidi kraj.