Šta bi 2024. godina mogla donijeti svijetu sa zdravstvenog aspekta? Jesmo li spremni za novu pandemiju?
Broj ljudi u visokorizičnim grupama koji se globalno vakciniše protiv koronavirusa "porazan", upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), u otvorenoj poruci o prijetnjama zdravlju 2024. godine.
Novi soj korone
Od pojave novog soja koronavirusa JN.1, preko zabrinutosti zbog majmunskih boginja u centralnoj Africi, do širenja bolesti koje prenose komarci u novim zemljama zahvaljujući klimatskim promjenama, čini se da će zdravlje ponovo doći na naslovnice ove godine.
Doktor Marija Van Kerkhove, stručnjak za zarazne bolesti, koja vodi Odjel za pripravnost i prevenciju epidemije i pandemije u WHO-u, kaže da porast broja zaraženih koronavirusom nije iznenađenje.
"Ne razumijem zašto je to iznenađenje", rekla je ona za Sky News, kada su je upitali o porastu slučajeva COVID-19.
"Sigurno još nismo primijetili sezonsku pojavu s COVID-om.
Ali, za sve druge respiratorne bolesti vidimo porast u jesenjim i zimskim mjesecima u umjerenim regijama. Stoga to ne treba gledati kao iznenađenje", objašnjava ona.
To je razlog zašto kampanje vakcinacije počinju rano za stvari kao što su gripa i koronavirus, ciljajući na najugroženije, kaže ona.
Međutim, doktorica dodaje:
Najveća frustracija
"Obim vakcijacije u zemljama rizičnih grupa je porazan.
Za mene je ovo najveća frustracija. Koronavirus zapravo ima rješenja, gripa ima rješenja, koja mogu spriječiti teške bolesti i smrt.
Zašto ih ne koristimo?"
I nije samo koronavirus taj koji bi se mogao naći u centur pažnje tokom ove godine.
"Globalno zatopljenje već je imalo učinak na širenje zaraznih bolesti", kaže Van Kerkhove.
Denga groznica, virus koji na ljude prenose komarci, dobar je primjer.
"To stvarno ilustrira izazove jer imate komarce koji idu sjevernije i južnije.
Zemlje poput Italije svjedoče prijenosu denga groznice unutar svojih granica kakav nikada prije nisu iskusile", ističe doktorica.
Klimatske promjene, kaže ona, sada imaju utjecaja:
"Ovo nije teoretski rizik u budućnosti. Događa se sada i treba ga sada riješiti."
Van Kerkhove također ukazuje na izbijanje virusa majmunskih boginja u Demokratskoj Republici Kongo, u centralnoj Africi.
Vlade ne smiju izgubiti fokus
"Imamo veliku epidemiju koja je sada u seksualnim mrežama. Kad ovaj virus uđe u seksualne mreže, može se prilično efikasno prenositi među ljudima", naglašava ona.
Majmunske boginje su bolest uzrokovana infekcijom mpox virusom. Postoje dva tipa mpox virusa - Clade I i Clade II.
"Clade I ima veću smrtnost, sa stopom od oko 10 procenata. Clade II općenito je blaži i upravo je ovaj tip kružio Evropom.
Zabrinuti smo zbog širenja Clade I u druge zemlje. Trenutno se vrlo malo pažnje posvećuje mpoxu", objašnjava ona.
Rekla je da ovakve stvari ne moraju biti u vijestima svaki dan, sve dok same vlade ne izgube fokus na zarazne prijetnje.