Dok zemlje širom svijeta pokušavaju pregovarati ustupke nakon što je američki predsjednik Donald Trump prošle sedmice eskalirao globalni trgovinski rat, Kina je krenula drugim putem.
U roku od 48 sati nakon Trumpove objave tarifa koje su uzdrmale tržišta, druga najveća svjetska ekonomija brzo je uzvratila vlastitim kaznenim mjerama protiv američkih roba i kompanija.
Sada šalje jasnu poruku: Kina je dobro pripremljena da izdrži trgovinski rat – i da izađe jača na drugoj strani.
Ta poruka je prenesena domaćoj kineskoj javnosti i stranim zemljama putem državnih medija i vladinih izjava tokom vikenda nakon Trumpovog napada na globalni trgovinski sistem, piše CNN.
"Američke tarife će imati utjecaj (na Kinu), ali 'neće se nebo srušiti'", navedeno je u komentaru u listu People's Daily, glasniku vladajuće Komunističke partije Kine, u nedjelju.
"Od kada su SAD pokrenule (prvi) trgovinski rat 2017. – bez obzira kako SAD vodi borbu ili vrši pritisak – mi smo nastavili da se razvijamo i napredujemo, pokazujući otpornost – 'što više pritiska, to smo jači'", piše u komentaru koji je bio i na naslovnici izdanja u ponedjeljak.
U srijedu je Trump najavio dodatnih 34% tarifa na svu kinesku robu uvezenu u SAD, čime su ukupne carine na kineski uvoz porasle na preko 54%. Peking je u petak uzvratio vlastitim osnovnim tarifama od 34% na sav američki uvoz, kao i drugim mjerama, uključujući izvoznu kontrolu rijetkih zemnih metala i trgovinske restrikcije prema određenim američkim firmama.
Propaganda ili strateška poruka?
Retorika Pekinga može djelovati kao propaganda s ciljem da umiri domaće stanovništvo koje je već pretrpjelo brojne ekonomske izazove u posljednjim godinama – i da istovremeno projektuje samopouzdanje prema ostatku svijeta.
Ali ona također ukazuje na ono što mnogi tumače kao stratešku procjenu kineskog lidera Xi Jinpinga i njegovih saradnika u Pekingu: da Trump ne koristi tarife samo kao pregovarački alat – i da bi globalni trgovinski poremećaj mogao više naštetiti SAD-u nego Kini.
"Mnogi kineski sagovornici smatraju da SAD prave grešku koja će potkopati vlastiti globalni položaj", napisao je Ryan Hass, viši saradnik u washingtonskom institutu Brookings, na društvenoj mreži X u nedjelju, nakon sastanaka s vladinim zvaničnicima, akademicima i poslovnim liderima u Kini.
"Postoji rasprava o tome da li svijet ulazi u period blokova ili u novu fazu globalizacije bez SAD-a. Čini se da Peking preferira ovu drugu opciju", dodao je, naglasivši da "kineski lideri neće dopustiti da budu viđeni kao pasivni u odnosu na SAD".
‘Spremni smo za takmičenje’
Dok Trumpove tarife pogađaju i saveznike i rivale, kineski zvaničnici su posljednjih sedmica pokušavali projektovati sliku Kine kao alternativnog zaštitnika globalizirane ekonomije i stabilnog ekonomskog partnera.
"Kao druga najveća svjetska ekonomija i drugo najveće potrošačko tržište, Kina će nastaviti otvarati svoja vrata, bez obzira na promjene u međunarodnom okruženju", navelo je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u subotu.
Ekonomski eksperti koji su govorili za kinesku državnu televiziju CCTV u subotu dodatno su naglasili priliku koju Peking vidi u trenutnoj situaciji.
"Kina svijetu šalje važnu poruku: ne možemo popustiti pred američkim maltretiranjem, jer popuštanje vodi ka daljnjem pritisku", rekao je Liu Zhiqin, viši istraživač na Institutu za finansije na Univerzitetu Renmin.
"Kina i SAD su sada direktni rivali u preoblikovanju međunarodnog trgovinskog poretka", dodao je Ju Jiandong, profesor na Finansijskoj školi Narodne banke Kine pri Univerzitetu Tsinghua. "Spremni smo prihvatiti izazov – spremni smo da se takmičimo sa SAD-om u definiranju novog globalnog trgovinskog sistema."
Reakcije trgovinskih partnera
Trgovinski partneri Kine vjerovatno će ove poruke uzeti s rezervom.
Poznato je da Peking koristi pristup svom velikom tržištu kao alat za politički pritisak na druge zemlje. Mnogi će također s oprezom pratiti hoće li kineski izvoz preplaviti njihova tržišta, ugroziti domaću proizvodnju ili sniziti cijene.
Ipak, ako američke tarife – koje pogađaju i američke saveznike – postanu novi standard, mnoge zemlje će možda morati jačati odnose s Kinom.
U proteklom mjesecu Peking je održao ekonomske razgovore s Japanom i Južnom Korejom, koje su prošle sedmice pogođene tarifama od 24% i 25%, kao i s Evropskom unijom, koja je dobila 20% carina.
Mnoge zemlje jugoistočne Azije – ključni proizvodni centri za kompanije koje žele diversifikaciju izvan Kine – posebno su teško pogođene trgovinskim ratom. Iako rijetko koja zemlja želi otvoreno ulaziti u sukob s Vašingtonom, regija je uzdrmana.
U Singapuru, poznatom po slobodnoj trgovini i diplomatskoj neutralnosti, premijer Lawrence Wong nije birao riječi u poruci građanima tokom vikenda.
"Nedavna najava 'Dana oslobođenja' od strane SAD-a ne ostavlja prostora za sumnju", rekao je. "Ona označava tektonsku promjenu u globalnom poretku. Era globalizacije zasnovane na pravilima i slobodnoj trgovini je završena. Ulazimo u novu fazu – fazu koja je proizvoljna, protekcionistička i opasna."
Domaći izazovi
Kina se, međutim, i dalje priprema za udar – i moguću daljnju eskalaciju.
Prošle godine trgovina između SAD-a i Kine iznosila je oko pola triliona dolara, a tarife dolaze u trenutku kada Kina bilježi prve naznake ekonomskog oporavka nakon godina problema u sektoru nekretnina, visokog lokalnog duga i posljedica pandemijskih mjera.
Vlada je prošlog mjeseca najavila niz mjera za poticanje domaće potrošnje, predviđajući udar na rast koji se oslanja na izvoz.
Sada će Kina "energično podsticati domaću potrošnju izvanrednim naporima... i uvesti niz rezervnih politika prema potrebi", navodi se u komentaru People's Daily.
Za razliku od mnogih drugih zemalja, način na koji Komunistička partija upravlja ovim izazovima – i njena tolerancija na ekonomske poteškoće – neće biti procjenjivana putem izbora ili javnih anketa.
"Nove carine od 34% smanjile bi kineski BDP za barem 0,7 procentnih poena ove godine", naveli su analitičari Goldman Sachsa u bilješci u nedjelju, prognozirajući da će kineski donosioci politika "znatno ubrzati mjere ublažavanja" kako bi postigli cilj rasta od oko 5% postavljen prošlog mjeseca.
Ali kineski "brži i odlučniji" odgovor ovog puta također povećava rizik od daljnje eskalacije tarifa s obje strane, upozorili su analitičari.
Koliko daleko trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije može eskalirati ostaje nepoznato – ali što više mjera bude uvedeno, to će teže biti pronaći izlaz.