Politika

Svjetska banka BiH izazvala gnjev: Tražili radove mladih umjetnika za džaba. Ljudi ih ‘razapeli’

Svjetska banka BiH izazvala je ovih dana lavinu negativnih reakcija građana svojom objavom na Facebooku. Tražili su radove mladih bh. umjetnika za naslovnicu svog izvještaja, sa zadržavanjem prava na korištenje i bez novčane naknade?! Zauzvrat su ponudili promociju umjetnicima na društvenim mrežama.

Naime, prošlog petka, 12. 2., na svojoj Facebook stranici Svjetska banka BiH objavila je poziv mladim umjetnicima i kreativcima iz BiH da im pošalju svoje radove i prijedloge za naslovnu stranicu njihovog Redovnog ekonomskog izvještaja za Zapadni Balkan. Ovaj izvještaj se objavljuje dva puta godišnje, a naredno izdanje planirano je za april 2021.

"Nekoliko posljednjih godina za naslovnicu štampanog izdanja koristimo radove mladih umjetnika i umjetnica iz regiona. Među prvima je bio upravo umjetnik iz BiH, Rikardo Druškić. Autor može prijaviti i više radova, a Svjetska banka zadržava prava korištenja pobjedničkog rada u promotivne svrhe bez isplate novčane naknade. Mladim umjetnicima nudimo promociju i afirmaciju u medijima, društvenim mrežama i širem javnom prostoru Zapadnog Balkana", navedeno je u pozivu.

Uslijedile su brutalne reakcije građana i opravdane kritike zbog odnosa prema mladim  umjetnicima i autorskom radu: "Dajte nam beskamatni kredit pa ćemo vam crtati za džabe", "Jadno", "Imate li stida", "Sramota", "Znate kako ekonomisti kažu, nema besplatnog ručka", "Prava slika i prilika tzv. Svjetske banke... kradi i iskorištavaj siromašne za dobrobit bogatih"...

Reakcije su rezultirale "poništenim" pozivom, odnosno, odlučili su da "ne uzimaju radove umjetnika dok ne nađu bolje rješenje".

Svjetska banka BiH objavila je jučer saopćenje u kojem se "zahvaljuje svim umjetnicima koji su dostavili svoje prijedloge za naslovnicu narednog izdanja Redovnog ekonomskog izvještaja za Zapadni Balkan, kao i onima koji su uputili primjedbe na ovaj proces".

"Naša namjera tokom ovog četvorogodišnjeg angažmana uvijek je bila promovirati profil umjetnika koji su dobrovoljno učestvovali u ovom procesu. Umjetnici su uvijek zadržavali autorska prava na svako djelo koje smo predstavljali. Vodeći se povratnim informacijama koje smo dobili tokom poziva za učešće za sljedeće izdanje izvještaja, odlučili smo da ovo izdanje izvještaja neće uključivati rad lokalnog umjetnika dok razmatramo koje bi bilo najbolje rješenje za ubuduće".

Loš potez kojim se na legalan način, na očigled javnosti, dolazi do autorskih prava, a izbjegava naknada mladim umjetnicima, čiji je ionako loš status dodatno pogoršan koronakrizom, praktično je pao u sjenu još gorim kojim se odustaje od radova mladih umjetnika, samo da se ne bi dala naknada:

"Da izuzmemo to koliko je sve pogrešno i degradirajuće u vašoj prethodnoj objavi, upravo ste postali i školski primjer "PR failure". Sunovrat sa objavama", "A da jednostavno platite kao i svakom drugom konsultantu, dobavljaču...", "Odgovor na nivou petogodišnjaka koji se duri jer nije po njegovom". "Najbolje bi bilo da ubuduće vi zadržite i autorska prava", neki su od komentara građana...