Ekonomija

Svjetska banka: Nakon koronavirusa BiH tone u tešku recesiju

Umjesto prognoziranog rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) od 2,8 posto, Bosna i Hercegovina ući će u tešku recesiju koja će joj BDP odvesti u minus 1,9 posto, prognoza je Svjetske banke (WB).

Ova finansijska ustanova objavila je izvještaj o utjecaju koronavirusa na ekonomije svijeta.

Nije BiH jedina koja će potonuti u ekonomski mrak.

WB to prognozira za većinu država svijeta.

"Nastavak pandemije, te politička neslaganja najveći su rizik za privredni rast", upozorava WB.

Ova je institucija još je ranije, prije korone, smanjila svoja predviđanja privrednog rasta za BiH s 3,4 na 2,8 posto. Nakon što je pandemija buknula, WB je morala revidirati i tu brojku i prognozirati potonuće.

Najavljuje se rast otkaza, smanjenje priliva doznaka iz inostranstva, pad izvoza i potražnje. Sreća u nesreći je da u WB-u smatraju da će kriza trajati tokom samo ove godine. Već 2021. trebala bi donijeti privredni rast od čak 3,4 posto!

Kako bi se nepogoda ublažila, WB predlaže ubrzano provođenje neophodnih reformi. No, odmah dodaju da ove godine BiH čekaju lokalni izbori. To je jedna od stavki koja naprosto smeta stručnjacima ove finansijske ustanove, jer u dokumentu gdje analiziraju ekonomske prilike u BiH ističu problem prečestih izbora u našoj zemlji.

Osim ubrzavanja reformi, vlasti moraju imati seriozne mjere i fondove kojima će pomoći privredi i ublažiti nezaposlenost.

Kao dobru vijest, WB navodi očekivanja rasta aktivnosti u infrastrukturnim radovima, koji će pojačati potrošnju i donekle ublažiti lošu ukupnu ekonomsku situaciju.

"Postoje sasvim vidljivi rizici, kako domaći, tako i vanjski. Glavni je nastavak pandemije i produženje mjera zabrane. To bi moglo dovesti do ekonomskog pada od minus 3,2 posto tokom 2020. Ekonomska kriza koja se razvija, u kombinaciji s izazovnim političkim okruženjem dovest će do toga da će biti nemoguće provesti usvojene socio-ekonomske mjere, posebno u oblasti infrastrukture, energetike i transporta.

Glavni vanjski rizik za BiH ostaje spori rast u EU i političke tenzije u regionu", zaključuje se u analizi Svjetske banke.