MVP Mađarske

Szijjarto: Mađarska i Gazprom pregovaraju o sporazumu o dodatnim isporukama gasa

Peter Szijjarto BiH Mađarska Milorad Dodik

Mađarska i ruski Gazprom pregovaraju o sporazumu o dodatnim isporukama gasa sljedeće godine za Budimpeštu, rekao je mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó za rusku novinsku agenciju RIA u izjavi objavljenoj u utorak, prenosi Euractiv.

"Već smo potpisali jedan (dodatni sporazum) za posljednji kvartal ove godine, koji pokriva dodatne količine po konkurentnoj cijeni. Trenutno pregovaramo o dogovoru za sljedeću godinu", rekao je Szijjártó za RIA.

Ruski energetski gigant saopćio je prošle sedmice, ne navodeći detalje, da je potpisao memorandum sa Mađarskom o mogućem povećanju prodaje ruskog gasa.

Szijjártó je za RIA rekao da memorandum uključuje odredbu o dodatnim ugovorima uz dugoročne ugovore za buduće godine, koji garantiraju konkurentnost cijena.

Mađarska i Gapzrom su također prošle sedmice potpisali sporazum koji im omogućava da u potpunosti iskoriste gasovod Turski tok.

Gasovod Turski tok, izgrađen neposredno prije ruske invazije na Ukrajinu, zaobilazi ovu zemlju dovodeći ruski gas ispod Crnog mora na evropsku teritoriju Turske, a zatim u Bugarsku, gdje se zove Balkanski tok. Bugarska ne uvozi gas iz ovog gasovoda, već osigurava tranzit ka Srbiji, i dalje ka Mađarskoj.

Taj dogovor, rekao je Szijjártó za RIA, omogućava Budimpešti da poveća količine kupljene u okviru "svih komercijalnih ugovora".

Rusija trenutno izvozi svoj prirodni gas u Evropu preko dva puta: gasovoda koji je izgradio Sovjetski Savez koji prelazi Ukrajinu i Turskog toka. Ugovor Rusije o tranzitu gasa sa Ukrajinom ističe krajem godine.

Osim toga, Szijjártó je za RIA rekao da će Budimpešta staviti veto na sankcije Evropske unije Rusiji ako se ukine izuzeće za Mađarsku da kupuje rusku naftu.

"Sankcije se obično preispituju svakih šest mjeseci. I dok su sankcije na snazi, ovi izuzeci moraju ostati na snazi, jer ćemo u suprotnom staviti veto na sankcije", rekao je Szijjártó.

Mađarska energetska grupacija MOL u septembru je postigla dogovor o kontinuiranoj opskrbi ruskom naftom kroz Bjelorusiju i Ukrajinu preko naftovoda Druzhba, nakon što je Kijev dodao ruski Lukoil na listu sankcija u junu što je navelo mađarsku vladu da izrazi zabrinutost oko sigurnosti snabdijevanja.