Svjetski rekord, pa još jedan rezultat koji bi bio novi svjetski rekord, a na trećem mjestu atletičar s vremenom s kojim bi još 30. juna ove godine postavio novi svjetski rekord. Najkraći je to sažetak postolja na 400 metara s preponama za atletičare u, po razini rezultata svih osam finalista, vjerovatno najbržoj i najvrednijoj utrci u historiji.
Prije toga olimpijski rekord na ženskoj "stotki" (10.61), sa šest atletičarki koje su trčale ispod 11 sekundi. Na Olimpijskim igrama nikada nije bilo potrebno trčati čak 10.76 za bronzanu medalju. Skoro da i nema utrke uz koju uz rezultate ne bliješte oznake WR (svjetski rekord), AR (kontinentalni rekord), NR (nacionalni rekord) ili PB (lični rekord). Rekordi, rekordi, rekordi… Da, na Olimpijskom stadionu u Tokiju u historiju je poslan i 26 godina star svjetski rekord troskokašica.
Tehnološki doping?
OK, iza atletičara je godina bez natjecanja u kojoj su mogli zaliječiti rane i trenirati kao nikada dosad, ali rad na vlastitim tijelima nije jedino što utječe na poplavu tih rezultata. U posljednje dvije godine napravljen je i veliki iskorak u dizajnu tenisica koje mnogi svrstavaju u tehnološki doping pa je WA (Svjetska atletika, bivši IAAF) uvela određena ograničenja. Naravno, sveprisutne su i sumnje u dopingiranje, ali na Olimpijskom stadionu u Tokiju u pitanju je i još nešto. Atletičare neće impresionirati arhitektonske "briljanture" na konstrukciji i tribinama, niti uklapanje stadiona u prirodni okoliš, koliko ih zanima nešto drugo - kvaliteta staze. Površina na kojoj će, u većini disciplina, krenuti u borbu za svoje najbolje rezultate, medalje, rekorde…, pišu SN.
A ova u Tokiju, najnovija, italijanskog proizvođača Monda, i vrijedna 1,5 miliona dolara, uspoređena je s - trampolinom.
"Možete osjetiti odskakivanje. Neke staze jednostavno upijaju vaše pokrete i korake, ali ova ih regenerira i vraća vam, rekla je nakon "upoznavanja" sa stazom svjetska rekorderka (lipanj 2021.) na 400 m s preponama Sydney McLaughlin koja je dva dana kasnije popravila vlastiti svjetski rekord za čak 44 stotinke. Od dosadašnjeg svjetskog rekorda brža je bila i Delilah Mohammad (51.58). Famke Bol je bila brončana sa 52.03, što je brže od svjetskog rekorda kojeg je Mohammad bila postavila 2019. na Svjetskom prvenstvu u Dohi - 52.16.
"Tri godine radili smo na ovoj stazi u Tokiju, ambicija nam je bila napraviti nešto novo, rekao je za New York Times međunarodni menadžer Monda Andrea Vallauri.
Najbolja obuća nije za sve
Više od 280 svjetskih rekorda postavljeno je na Mondovim stazama, u posljednjih 20-ak godina više od polovine na ovoj najpopularnijoj atletskoj površini. U tvornici smještenoj u Albi pored Torina, tri godine su eksperimentirali s različitim vrstama gume, tražili nove materijale, slagali nove površine, i sve vrijeme tražili "feedback" sportista…
"Ova! Uvijek bismo dobili isti odgovor, rekao je još Vallauri.
Zahvaljujući tim povratnim informacijama, u konačni materijal posložili su trodimenzionalne granule u elastičnu površinu koja amortizira udarce i vraća energiju.
"Dobili smo stazu koja je kao trampolin, s ponosom će dodati Vallauri.
Prema njegovoj procjeni, moguće je dobiti natrag i do 2 posto utrošene kinetičke energije. U sportu u kojem odlučuju stotinke i hiljadinke ili centimetri, to je prilično velik iznos.
"Uh, možda sam mogla ugroziti i svjetski rekord da nisam počela slaviti prije cilja, komentirala je poslije finala Elaine Thompson-Herah. Semafor u cilju pokazao je 10.61, svjetski rekord Flo-Jo iznosi 10.49.
Veliki tehnološki skokovi u svijetu kraljice sportova otvorili su pitanja o tome treba li ograničiti "vanjsku" pomoć te treba li razdvajati svjetske rekorde iz različitih era, jer osim staza, tu su i tenisice koje su prije nekoliko godina revolucionarizirale srednje i duge pruge (posebno dizajnirana elastična pjena i karbonska ploča), a sada su ti materijali (skoro svake godine stiže nova generacija) sve prisutniji i u obući za sprintere. No, ako bi današnje rekorde trebalo izdvojiti zbog značajnog tehnološkog razvoja, šta ćemo s onima koji strše jer su postavljeni u vremenu u kojemu antidopinških kontrola praktički nije niti bilo, ili ih je bilo puno lakše zataškati? No, dok se pitanje o rezultatima ostvarenim s "obućom koja odskače" s pravom postavlja, jer najnovije generacije sprinterica u startu nisu dostupne svima, dvojbi oko ultramoderne Mondove staze ne bi trebalo biti… Barem ih u Mondu nemaju.
"Ako su gume za sve automobile jednake, onda je to pošteno, povukao je Vallauri paralelu s Formulom 1.