Talibani se vraćaju na vlast u Afganistanu, a promjene u društvu već su krenule i ponajprije se tiču prava žena.
Ženama je već zabranjeno baviti se njime, što je uistinu veliki korak unazad za zemlju u kojoj je posljednjih dvadesetak godina trajala transformacija u tom smislu.
Drugi potez jest povući paraolimpijce iz Tokija. Ništa od nastupa na Olimpijskim igrama za njih. Ipak, nije sve tako crno. Talibani su vladali zemljom od 1996. do 2001. i u tom su periodu pokazali razumijevanje za sport. Ponajprije se to tiče kriketa, koji obožavaju i to ima veze s činjenicom da su mnogi od njih proveli dobar dio života u Pakistanu, gdje je kriket nacionalni sport, a ujedno je ta zemlja i iznimno dobra u njemu.
Buzkashi je pak nacionalni sport u Afganistanu, ali talibani su ga tokom petogodišnje vladavine zabranili tvrdeći da nije moralan. Ipak, nova vremena bi trebala označiti popustljivost u tom smislu pa bi buzkashi mogao ostati "na životu". Ali, ta odluka tek mora stići.
Nogomet pak neće imati nikakvih problema, za talibane je on koristan kao prezentacija ostatku svijeta da ipak nisu toliko rigorozni koliko se priča. Samo, treba imati na umu da nogometaši, kao i drugi sportaši, ne smiju pokazati kožu ispod vrata. Zato imaju dresove koji prekrivaju apsolutno sve. Dakle, sport će, kao i druga područja posljednjih dvadesetak godina neupitnog načina života, doživjeti neke promjene. Kakve, tek će vrijeme pokazati. Ono što se zna jest da talibani vole sport, u prvom redu kriket i nogomet, kojima dopuštaju natjecanja, formirane lige i međunarodne dvoboje. S druge strane, već sad je jasno da žene neće imati pristup sportu, ni kao natjecateljice ni kao gledateljice.