Svijet

Talibani u ratu sa ISIL-om, Bijela Kuća objavila ‘bombu’: Ubili su čovjeka koji je bio mozak užasa

talibani afganistan ISIL

Talibani su ubili vođu ISIS-a koji je planirao smrtonosni samoubilački napad 2021. na Abbey Gate na međunarodnom aerodromu u Kabulu, navodi Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD, piše CNN.

Američka administracija nije imenovala vođu ISIS-K, ali John Kirby, koordinator Vijeća za nacionalnu sigurnost za strateške komunikacije, nazvao ga je "mozgom užasnog napada", koji je izveden u posljednjim danima američkog povlačenja iz Afganistana. Kirby nije precizirao kada su Talibani ubili vođu ISIS-K, ali je to nazvao jednim u "seriji gubitaka u vodstvu visokog profila" koje je ISIS-K pretrpio ove godine.

Terorista koji je izvršio samoubilački napad, Abdul Rehman Al-Loghri, pušten je iz zatvora samo nekoliko dana ranije kada su talibani preuzeli kontrolu nad tim područjem. U napadu je poginulo 13 američkih vojnika i više od 170 Afganistanaca.

ISIS-K je skraćenica za ISIS-Khorasan, podružnicu terorističke organizacije koja je aktivna u Afganistanu i okolnom području. Od američkog povlačenja iz Afganistana u augustu 2021., talibani su pokušali da razbiju ISIS-K u cijeloj zemlji, ali nisu uspjeli uništiti terorističku organizaciju.

To što su SAD objavile da su terorističkog vođu ubili Talibani, grupa protiv koje je vodila gotovo dvije decenije dug rat, a ne američke snage, ukazuje na granice sposobnosti SAD-a da izvedu operacije u Afganistanu nakon povlačenja.

Prošlog mjeseca, general Erik Kurilla, komandant američke Centralne komande, rekao je američkim zakonodavcima da „u Afganistanu smanjenje prikupljanja, analitičkih resursa i sredstava obavještajnih, nadzornih i izviđačkih sredstava znači da je naša kampanja protiv Al Kaide i ISIS-a Horasan dovedena u pitanje; iako možemo vidjeti široke konture planiranja napada, nedostaje nam granularnost da vidimo potpunu sliku prijetnje.”

Teroristička grupa je, kako je rekao, pojačala svoje napade u regionu i pokušavala da planira napade izvan Afganistana protiv domovine SAD i američkih interesa u inostranstvu.

Predstavnik iz Teksasa Michael McCaul, predsjedavajući Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma, pohvalio je ubistvo vođe ISIS-K, tvrdeći da je Bidenova administracija i dalje odgovorna za neuspjehe koji su doveli do napada na Abbey Gate.

“Dobar dan je svaki put kada se terorista skine sa odbora. Ali to ne umanjuje krivicu Bidenove administracije za neuspjehe koji su doveli do napada na Abbey Gate, i ni na koji način neće odvratiti istragu odbora”, rekao je McCaul u izjavi.

Otac Taylor Hoover, koji je ubijen u bombaškom napadu, rekao je za CNN da ga je vojska obavijestila u utorak ujutro.

“Sjajno je, imamo još jednog terorista s lica ove zemlje. Dobar sam s tim”, rekao je Darin Hoover. “Ali to ne oslobađa administraciju ili State Department ili Pentagon od preuzimanja odgovornosti za ono što se dogodilo. Nisu se pojačali i rekli da smo ovo zabrljali i da se to više neće ponoviti.”

“I lično mislim da se to može ponoviti”, dodao je.

Republikanci na Capitol Hillu obećali su da će Bajdenovu administraciju smatrati odgovornom za povlačenje iz Afganistana, a neki članovi GOP-a su to nazvali "promašenom" operacijom i neuspjehom na više saslušanja u Kongresu.

Na saslušanju u Nadzornom odboru Predstavničkog doma prošle sedmice, republikanska predstavnica iz Michigana Lisa McClain rekla je da je Bidenova administracija "svim srcem branila ovaj zločin u Afganistanu".

U međuvremenu, administracija i njeni saveznici su u više navrata tvrdili da je predsjednik Joe Biden bio prisiljen da se povuče iz Afganistana zbog sporazuma potpisanog između bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i talibana mjesecima ranije, koji je Bijeloj kući vezao ruke.

Poslanik iz Marylanda Jamie Raskin, rangirani demokrata u komitetu, rekao je da je "moralno zbunjeno i politički cinično" kriviti samo Bajdenovu administraciju, jer su greške napravljene tokom 20 godina rata i predsjednika obje strane dovele do konačnog ishoda američke najduži rat.