bruxelles

Tanja Fajon: Ne smijemo zaboraviti Zapadni Balkan. BiH na čekanju

Za razliku od Bosne i Hercegovine, Ukrajina i Moldavija, prema najnovijim zaključcima, dobiće jasnu preporuku Savjeta EU
upozorila Crnu Goru tanja fajon za govornicom grb crne gore

Ne smijemo zaboraviti Zapadni Balkan, poručila je potpredsjednica Vlade Slovenije i ministrica spoljnih i evropskih poslova Tanja Fajon na sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije, prenosi RSE.

U Bruxellesu se danas održava sastanak ministara spoljnih poslova članica EU i pet zemalja Istočnog partnerstva - Jermenije, Azerbejdžana, Gruzije, Moldavije i Ukrajine.

"Slovenija podržava početak pristupnih pregovora EU sa Ukrajinom i Moldavijom i davanje statusa kandidata za članstvo Gruziji, ali ne smemo zaboraviti na Zapadni Balkan", rekla je Fajon.

Ona je ranije izjavila da je ova godina izuzetno važna za proširenje i da na decembarskom samitu EU očekuje ohrabrujuće izveštaje.

"Pred kraj godine očekujem ohrabrujuće izveštaje, želim da vidim početak pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, očekujemo pristupne pregovore sa Ukrajinom, Moldavijom, dalje sa Gruzijom i u tom kontekstu je ključno da Sjeverna Makedonija i Albanija novom međuvladinom konferencijom otvore i započnu konkretne pregovore", rekla je Fajon.

Ona je navela da je proširenje EU postalo geostrateška nužnost.

"Ako pogledamo šta se dešava oko nas, ruska agresija u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku, EU mora biti jaka, mora biti jedinstvena, imamo jasnu bledsku obavezu da se države pripreme za proširenje do 2030. godine. S druge strane, ja i Slovenija težimo da zemlje Zapadnog Balkana budu spremne i sposobne da uđu u EU", rekla je Fajon.

Početkom novembra objavljeno je da Evropska komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora BiH sa EU kad se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo. Komisija će izvijestiti Sjavet EU do marta 2024. o svakom napretku, stoji u zvaničnom dokumentu.

BiH bi od ministara za evropska pitanja članica EU trebalo dobije uslovnu preporuku za otvaranje pristupnih pregovora kada postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo.

Ministri nadležni za evropska pitanja trebalo bi da usvoje ove zaključke na sastanku Vijeća opštih poslova EU 12. decembra.

Ova uslovna preporuka Vijeća ministara EU za BiH je u skladu sa stavom Evropske komisije koja je u ovogodišnjem izvještaju takođe uslovno preporučila otvaranje procesa za ovu zemlju.

"Savjet (EU) preporučuje da Evropski savjet odluči da otvori pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom kada se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo", stoji u najnovijem nacrtu zaključaka za BiH, u koji je RSE imao uvid, a koje treba da usvoje ministri za evropska pitanja zemalja članica EU.

Za razliku od Bosne i Hercegovine, Ukrajina i Moldavija, prema najnovijim zaključcima, dobiće jasnu preporuku Savjeta EU da se odobri otvaranje pregovora o članstvu za obje države.

Odluka o otvaranju pristupnih pregovora je nadležnost najvišeg političkog nivoa, odnosno Evropskog savjeta koji čine lideri svih članica.

Oni će se sastati 14. i 15. decembra kada će raspravljati o preporukama o pristupnim pregovorima, s ciljem da se donese i formalna odluka. Doduše, fokus rasprave će biti Ukrajina i Moldavija.