Je li budućnost policijskog posla zaista poput one koju smo gledali u filmu Minority Report u kojem se policija ne hvata kriminalce nakon što oni nekog opljačkaju, napadnu, ubiju i slično, već ih sprječavaju da to uopće naprave i uhapse ih prije nego se zločin dogodi? Tako se nešto može činiti nemogućim, no to ne znači da policija, koristeći tehnologiju i umjetnu inteligenciju, tako nešto ne može pokušati napraviti, barem u nekim određenim situacijama.
U Argentini je tako nedavno pokrenut policijski odjel čiji će zadatak biti predviđanje zločina (naravno, u srcu svega bit će umjetna inteligencija), a još prije nekoliko godina na istu ideju došli su i u Južnoj Koreji. Pripreme za implementaciju takve tehnologije počele su još prije 4-5 godina instaliranjem brojnih AI nadzornih kamera, a sada je Institut za istraživanje telekomunikacija i elektronike predstavio AI sistem nazvan Dejaview koji, analizom snimaka nadzornih kamera, može prepoznati i potencijalno spriječiti kriminalne aktivnosti.
Umjetna inteligencija trenirana je na brojnim snimkama s hiljadama nadzornih kamera, dok softver analizira sudske dokumente i snimke s mjesta zločina, a sve kako bi tehnologija mogla prepoznati obrasce ponašanja potencijalno sumnjivih osoba, ali i mjesta na kojima bi se zločini mogli dogoditi.
Upravo zato, ovaj sistem je baziran na dva načina rada. Prvi se odnosi na prostor i vrijeme te na temelju zločina koji su se dogodili u prošlosti na istim ili sličnim mjestima, kao i vremenu kada su se dogodili (npr. tokom noći) procjenjuje mogućnost novih zločina. Tako ako određeno mirno i izolirano mjesto ima neke sličnosti s mjestima na kojima su se ranije događali zločini, sistem će to mjesto označiti rizičnim tako da policija može na tim prostorima proaktivno motriti nadzorne kamere i u slučaju nekakvih potencijalnih sumnjivih situacija reagirati na vrijeme i spriječiti pljačke, napade i slično. Testiranje u okrugu Seocho Seula pokazalo je tačnost ovakvih predviđanja veću od 80 posto.
Druga komponenta ovog AI sistema odnosi se na pojedince i fokusirana je na osobe koje su već počinile neke zločine te se smatraju osobama povećanog rizika jer postoji veća mogućnost da bi se mogle ponovno početi baviti kriminalnih aktivnostima. Praćenjem i analizom načina na koji se kreću, tehnologija može upozoriti nadležne da postoje određeni signali u ponašanju koji ukazuju na to da bi ta osoba ponovno mogla počiniti zločin.
Naravno, ne treba ni spominjati koliko ova tehnologija može biti opasna za privatnost te na mreži možemo pročitati kako je ovo još samo jedan korak prema društvu totalnog nadzora o kojem je pisao Orwell. Tek treba u praksi vidjeti kako će ljudi prihvatiti ovu tehnologiju te hoće li zaista utjecati na pad kriminala na mjestima na kojima je implementirana, Na početku će primjena Dejaviewa biti ograničena na mjesta na kojima je i inače povećan sigurnosni nadzor poput aerodroma, velikih okupljanja, energetske infrastrukture i slično, piše Tech Spot.