Svijet

Tehnologija koju Amerika planira postaviti na svojim granicama ledi krv u žilama: Očekuje nas mračna budućnost

U februaru je američka carinska i granična zaštita (CBP) potvrdila da testiraju "pse robote"—prikladnije opisane kao četveronožne zemaljske dronove—za raspoređivanje na američko-meksičku granicu. Gavin Kenneally, suosnivač i glavni operativni direktor tvrtke Ghost Robotics, koja je razvila tehnologiju, umanjio je važnost zabrinutosti oko vjerovatno unosnog partnerstva s najvećom i najmanje odgovornom agencijom za provođenje zakona u zemlji.

Razvoj, prodaja i postavljanje robotskih pasa na granici zanemaruje desetljeća rasipnog trošenja na graničnu tehnologiju i unapređuje neuspjele granične politike koje potkopavaju prava na privatnost stanovnika granice. Bidenova administracija mora nedvojbeno odbaciti proliferaciju tehnologija nadzora preko pograničnih zajednica. Tehnološki programeri trebali bi razumjeti štetu koju nanose kada kapitaliziraju granično-industrijski kompleks i odustati od saveza s imigracijskim agencijama, piše Newsweek.

Pogranična regija uključuje neke od najnadziranijih zajednica u zemlji. CBP već primjenjuje širok raspon tehnologija – prepoznavanje lica, automatske čitače registarskih tablica, zračne dronove, podatke o lokaciji mobitela i još mnogo toga – stvarajući neprihvatljiv sistem prikupljanja informacija o svakodnevnim građanima i stanovnicima.

CBP ima dugu evidenciju o trošenju miliona dolara poreznih obveznika na neučinkovitu tehnologiju. Kongres je CBP-u dodijelio 780 miliona dolara za tehnologiju i nadzor samo u 2021. godini, podižući ukupnu alokaciju od 2017. na više od 1,5 milijardi dolara. Štaviše, CBP je potrošio nevjerovatnu milijardu dolara na svoj posljednji neuspjeli pokušaj stvaranja "virtualne granične ograde". U razdoblju od četiri godine agencija je potrošila 255 miliona dolara na svoj program zračnih bespilotnih letjelica, što je činilo samo 0,5 posto privođenja na granici uz cijenu od 32.000 dolara po hapšenju. Dronovi Ghost Roboticsa navodno koštaju 150.000 dolara svaki bez ikakvih "dodataka". Ugovor s CBP-om vjerovatno bi brzo dosegao milione dolara.

Granična tehnologija također ima smrtonosne posljedice. Nadzorni tornjevi i druga tehnologija postavljena kao odvraćajući napor za ograničavanje graničnih prelaza doveli su do smrti hiljada migranata, jer su svjesno gurnuti u smrtonosnije zone prelaza. U 2021. Granična patrola zabilježila je rekordnih 557 smrtnih slučajeva migranata. U samo jednom tragičnom vikendu u novembru, 4-godišnji dječak i dojenče staro samo 17 dana umrli su u udaljenom području blizu McAllena u Teksasu. Hodajuće psi dronovi zasigurno bi unaprijedili ovaj zabrinjavajući trend, dok bi, kao i prethodni napori za odvraćanje, učinili malo da se postigne vladin cilj ograničavanja graničnih prelaza.

Nova tehnologija se često isprobava na granici, tiho normalizirajući invazivni nadzor pod krinkom "sigurnosti" koja prijeti da se uvuče u policijsku taktiku cijele zemlje. Jedna studija otkrila je 230 slučajeva lokalnog provođenja zakona koji koriste napredne tehnologije u pograničnim zajednicama; a 2020. i sam CBP rasporedio je svoju imovinu kako bi nadzirao proteste diljem zemlje zbog ubistva Georgea Floyda.

Programeri ovih robota shvataju granicu kao mjesto za korištenje kontroverzne tehnologije nadzora koja je na drugim mjestima izazvala bijes javnosti. Godine 2021., reakcija nakon što je njujorška policijska uprava prvi put rasporedila "digidoge" natjerala je odjel da vrati dronove i napusti program. 2022. godine pojavili su se na granici.

Ti bi psi roboti jednog dana mogli biti naoružani, što izaziva duboku zabrinutost zbog mogućih kršenja ustavnih prava i gubitka života. Kenneally iz Ghost Roboticsa tvrdio je da ne naoružavaju svoje pse robote - da je takva odluka prepuštena vladi. Ali nije nam dao razloga da mu vjerujemo. Njegova je kompanija već pričvrstila pištolj na svoju platformu za psa robota. Druge tehnološke kompanije postavile su omamljivače na zračne bespilotne letjelice koje će se rasporediti protiv migranata, a policijske uprave već su ubijale zemaljskim robotom.

Bez obzira na njihovu trenutačno predviđenu upotrebu, zabrinutost oko primjene takve tehnologije pod kontrolom CBP-a pogoršana je dugom historijom zlostavljanja i nekažnjivosti agencije. Najmanje 213 ljudi umrlo je od posljedica susreta s CBP-om od 2010. godine, uključujući djecu i građane SAD-a. Niti jedan agent nikada nije osuđen za kaznena djela dok je bio na dužnosti, unatoč smrti u pritvoru i upotrebi prekomjerne, smrtonosne sile. U međuvremenu, sistemi odgovornosti i discipline agencije su razbijeni, a svaki učinkoviti nadzor je gažen njenim potpunim nedostatkom transparentnosti.

Ne smije se dopustiti da se ksenofobično izazivanje straha koje nedužne porodice označava kao sigurnosne prijetnje opravdava učvršćivanje tehnologija koje prijete dodatnom degradacijom ustavom zaštićenih prava na privatnost samo zato što smo u pograničnoj regiji. Pogranične zajednice, imigranti i na kraju svi, zaslužuju bolje.