UMJETNA INTELIGENCIJA

Tehnologija na radnom mjestu ima zanimljiv učinak na zaposlenike

Na mnogim radnim mjestima danas je nezamisliv život bez različitih tehnoloških rješenja i alata. Ipak, iako je ta tehnologija zamišljena kako bi povećala učinkovitost zaposlenika, odnosno kao pomoć u obavljanju svakodnevnih poslovnih zadataka, nedavno istraživanje think tanka The Institute for the Future Work pokazao je neke zabrinjavajuće rezultate.

Istraživanje je provedeno na uzorku od više od 6 hiljada osoba, a u njemu je istražen odnos četiri vrste tehnologije na blagostanje zaposlenika i njihovu dobrobit i zdravlje.

Te kategorije uključuju softver baziran na umjetnoj inteligenciji i mašinskom učenju, uređaje za nadzor poput kamera i nosivih uređaja za praćenje, robotiku koja uključuje automatizirane mašine i samovozeća vozila te tehnologiju poput prijenosnih računara, telefona, platformi za razmjenu poruka itd.

Od ove četiri kategorije samo jedna od njih pozitivno djeluje na ljude i njihovo blagostanje i zdravlje, a to je kategorija koja uključuje prijenosnike, smartphone uređaje i komunikacijske platforme. Bez takvih uređaja, mnogi bi poslovi danas bili nemogući tako da je jasno zašto većina ispitanih ima pozitivan stav prema njima.

No kada su u pitanju ostale tri kategorije, njihovo korištenje i implementacija na radnom mjestu negativno utječe na zdravlje i blagostanje zaposlenika.

Razlozi za to su različiti, a u brojnim slučajevima zbog takvih tehnoloških rješenja mnogi su u strahu za svoje poslove. Iako brojni direktori velikih kompanija tvrde kako će umjetna inteligencija pomoći njihovim zaposlenicima da budu učinkovitiji te ih neće zamijeniti, u posljednje vrijeme u tehnološkim firmama podijeljeni su brojni otkazi. U nekim slučajevima generativna AI jedan je od razloga za to, a u nekim kompanijama i glavni razlog.

Raste zabrinutost zaposlenika i zbog robotike i automatizacije u tvornicama. Npr. Samsung je najavio gradnju fabrike u kojoj neće biti ljudskih zaposlenika, već će samo raditi roboti, a nedavno je i BMW najavio kako će u svojim fabrikama zaposliti humanoidne robote. Što se kamera za nadzor i praćenja radnika tiče, jedna od kompanija koja se često spominje u tom kontekstu jest Amazon, koji se do sada više puta našao na udaru kritika javnosti i svojih zaposlenika.

Kako je za The Guardian objasnila glavna autorica studije, dr. Magdalena Soffia, problem se često ne nalazi u samoj tehnologiji, već u načini na koji je ona implementirana i primijenjena na radnom mjestu i upravo takva primjena negativno djeluje na zaposlenike.