Podaci Nasinog svemirskog teleskopa "James Webb" potvrđuju zbunjujuće zapažanje da se univerzum širi brže nego što se očekivalo, a naučnici pokušavaju da shvate čime je to uzrokovano.
Među teorijama koje se razmatraju je uticaj misterioznih kosmičkih komponenti tamne energije i tamne materije.
Dvogodišnji podaci novog Nasinog teleskopa potvrdili su raniji nalaz svemirskog teleskopa "Habl" da je stopa širenja svemira brža za oko osam odsto nego što bi se očekivalo na osnovu onoga što astrofizičari znaju o početnim uslovima u kosmosu i njegovoj evoluciji tokom milijardi godina.
The characteristics of the new galaxies Webb has spotted are shedding light on how galaxies grow and interact as clusters form. Most galaxies in local clusters are old and not very active. The ones in the Spiderweb are comparatively adolescents. pic.twitter.com/d0VJJX1mBe
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 4, 2024
Zapažanja "Weba", najnaprednijeg svemirskog teleskopa ikada korištenog, isključuju ideju da su podaci njegovog prethodnika "Habla" na neki način bili netačni zbog greške instrumenta.
"Ovo je najveći uzorak podataka teleskopa `Web` i potvrđuje zbunjujuće otkriće svemirskog teleskopa `Habl` sa kojim smo se borili deceniju. Univerzum se sada širi brže nego što mogu da objasne naše najbolje teorije", rekao je astrofizičar Adam Ris sa Univerziteta "John Hopkins" u Merilendu.
On je vodeći autor studije objavljene časopisu "Žurnal astrofizike".
"Čini se da nešto nedostaje u našem razumijevanju univerzuma", dodao je Ris, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2011. godine za otkriće ubrzanog širenja univerzuma.
Ros je rekao da su tamna materija i tamna energija elementi koji čine 96 odsto univerzuma.
"Rezultati `Weba` se mogu tumačiti tako da sugerišu da možda postoji potreba za revizijom našeg modela univerzuma, iako je u ovom trenutku veoma teško odrediti šta je to", rekao je Sijang Li, doktorant za "John Hopkinsa" za astronomiju i astrofiziku i koautor studije.