fascinantni prizori

Teleskop James Webb snimio “smiley” u svemiru

Svemirski teleskop James Webb i dvije godine od stavljanja u funkciju nastavlja oduševljavati svojim vrlo detaljnim snimkama dubokog svemira.

Posljednji njegov "ulov", koji je službeno objavljen iz NASA-e, fotografija je galaktičke formacije poznate kao Arp 107. Smještena u zviježđu Malog lava, udaljena oko 465 miliona svjetlosnih godina od nas, ova struktura sastoji se od dviju galaksija, spiralne i eliptične, koje su u procesu sudaranja.

Kozmički sudar s osmijehom

Ovu je regiju detaljnije snimio još svemirski teleskop Spitzer 2005. godine, potom i Hubble, no Webb je sada dao daleko detaljniji pogled na nju, visoke razlučivosti. Kamerama u bliskom (NIRCam) i srednjem infracrvenom (MIRI) spektru nastala je spektakularna fotografija na kojoj se ističu središta dvaju galaksija kao oči te zakrivljen oblik cijele formacije – pa je astronome u NASA-i to podsjetilo na "smileya". Taj oblik nasmijanog lica, usmjerenoga prema objektivu teleskopa Webb, otkriva mnogo o procesu sudara dvaju galaksija.

Njih su se dvije "okrznule", što je dovelo do deformiranja jednog od vanjskih krakova spiralne galaksije. Pritom je nastala i regija gustog kozmičkog plina, koja na ovoj slici (prikazana bijelom bojom) spaja dvije galaksije. Velika kompresija materijala dovela je i do stvaranja novih zvijezda, koje na ovoj slici sjaje crvenim i narančastim tonovima, dok velika "rupa" na gornjem dijelu spiralne galaksije otprilike označava mjesto galaktičkog sudara.

"Ovaj sudar ne samo da je pokrenuo novi nalet stvaranja zvijezda u toj regiji, već je donio i ljupki osmijeh", opisuju prizor iz NASA-e. Dvije snimljene galaksije bi se kroz milione godina mogle spojiti i restrukturirati, pa će Arp 107 vjerovatno izgubiti "osmijeh", ali će se transformirati u nešto jednako zanimljivo za proučavanje nekim budućim generacijama astronoma.

Kadar ove fotografije širok je oko 700.000 svjetlosnih godina, a na nebu ima širinu od samo 5,2 kutne minute.