Sarajevo

Tematski dijalog o Nacrtu zakona o VSTV-u kroz prizmu mišljenja Venecijanske komisije

Kroz prizmu privremenog mišljenja Venecijanske komisije, danas je organiziran tematski dijalog o Nacrtu novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) u cilju iniciranja konstruktivnih rasprava o Nacrtu zakona.

"Nacrt novog zakona o VSTV-u BiH značajan je korak za unapređenje vladavine prava u zemlji. Ovaj zakon je ključan kako Bosna i Hercegovina napreduje ka ispunjavanju neophodnih zahtjeva za pristupanje Evropskoj uniji, uključujući i usvajanje pregovaračkog okvira od strane Evropskog vijeća", istakli su učesnici.

Vođeni privremenim Mišljenjem Venecijanske komisije objavljenim 25. juna ove godine, na današnjem tematskom dijalogu su podsjetili da mišljenja Venecijanske komisije imaju značajnu ulogu u procesu pristupanja Bosne i Hercegovine EU, jer njihovo poštivanje ne samo da će unaprijediti pravni okvir koji reguliše VSTV, već će Bosnu i Hercegovinu približiti ispunjavanju kriterija za pristupanje EU.

"Usvajanje novog zakona o VSTV-u je presudan korak za Bosnu i Hercegovinu. To je dio mape puta prema prvoj međuvladinoj konferenciji i suštinskoj fazi pristupnih pregovora s Evropskom unijom. Stoga su u fokusu današnjeg tematskog dijaloga bile dvije glavne teme, obrađene kroz panele koji su učesnicima pružili priliku da razmjenjuju mišljenja i iskustva te daju prijedloge za poboljšanje postojećeg Nacrta", naglašeno je.

Prva tema „Nezavisnost VSTV-a BiH i pravosuđa“, bila je prilika da panelisti razmijene mišljenja o finansijskoj i funkcionalnoj nezavisnosti te odgovornosti pravosuđa u cjelosti, o čemu su govorili Davor Bunoza, ministar pravde BiH, of Frans van Dijk, profesor na univerzitetu u Utrechtu, Nizozemska, i predstavnik Sudskog vijeće Nizozemske i Evropske mreža pravosudnih vijeća (ENCJ), Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a BiH, Hans Petter Graver, profesor na univerzitetu u Oslu, Ivana Korajlić, izvršni direktor Transparency International BiH i Lise Chipault, sutkinja i šef delegacije Francuske pri GRECO-u.

U svjetlu novog zakona, druga tema „Restrukturiranje VSTV-a BiH“, poseban je akcenat stavila na izbor i sastav članova Vijeća te nužnosti adekvatnog regulisanja prelaznih odredbi, o čemu su razgovarali Hajro Pošković, zamjenik direktora Sekretarijata VSTV-a BiH, Hans Petter Graver, profesor na Univerzitetu u Oslu, Jens Woelk, profesor na Univerzitetu u Trentu, Leila Bičakčić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo, Željka Fabić, članica VSTV-a BiH i Željko Bogut, generalni sekretar Ministarstva pravde BiH.

Tematski dijalog organizovali su projekti Jačanje kapaciteta pravosuđa, koji djeluje pri Sekretarijatu VSTV-a BiH, i EU4Justice, kao projekti posvećeni unapređenju bh. pravosuđa u skladu s evropskim standardima i zahtjevima.