Svijet

Tenzije oko Ukrajine: Amerikanci pojačavaju vojno prisustvo u Evropi

Američki predsjednik Joe Biden ove sedmice poslat će dodatne vojnike u Evropu usred kontinuiranog straha od ruske invazije na Ukrajinu, saopćio je Pentagon.

Oko 2.000 vojnika bit će poslano iz Fort Bragga u Sjevernoj Karolini u Poljsku i Njemačku, a daljnjih 1.000 koji su već u Njemačkoj ići će u Rumuniju, prenosi BBC.

Destruktivan potez

Moskva poriče da planira invaziju, ali je razmjestila oko 100.000 vojnika u blizini ukrajinskih granica. Nazvala je američko raspoređivanje "destruktivnim".

Napetosti dolaze osam godina nakon što je Rusija anektirala ukrajinski južni poluotok Krim i podržala krvavu pobunu u istočnoj regiji Donbas.

Moskva optužuje ukrajinsku vladu da nije provela sporazum iz Minska - međunarodni sporazum za obnovu mira na istoku, gdje pobunjenici koje podržava Rusija kontroliraju dijelove teritorija. Najmanje 14.000 ljudi je ubijeno od 2014. godine.

Američke trupe koje su raspoređene neće se boriti u Ukrajini, ali će osigurati odbranu američkih saveznika. Tu je i 8.500 vojnika koje je Pentagon stavio u pripravnost prošli mjesec kako bi bili spremni za raspoređivanje u Europu ako bude potrebno.

"Važno je da pošaljemo snažan signal gospodinu Putinu i, iskreno, svijetu da je NATO važan Sjedinjenim Američkim Državama i našim saveznicima", rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirbyima.

No, na pitanje o navodnim planovima ruskoj predsjednika Vladimira Putina za invaziju na Ukrajinu, rekao je:

"Još uvijek ne vjerujemo da je donio odluku o invaziji."

Također je rekao da je prijedlog SAD-a koji je "procurio u evropske novine" bio originalan.

Smanjenje nuklearnog oružja

Čini se da je mislio na priču u španskim novinama "El Pais" o američkoj ponudi pregovora s Rusijom o smanjenju nuklearnog oružja i mjerama izgradnje povjerenja u zamjenu za smanjenje napetosti oko Ukrajine.

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Alexander Grushko opisao je raspoređivanje američkih trupa kao "destruktivan" korak koji je pojačao napetost i smanjio prostor za političko rješenje.

Ruski predsjednik optužio je SAD da pokušavaju uvući njegovu zemlju u rat u Ukrajini. Rekao je da je cilj Amerike iskoristiti sukob kao izgovor za uvođenje dodatnih sankcija Rusiji.

Rivalstvo između Rusije i SAD-a, koji još uvijek posjeduju najveće nuklearne arsenale na svijetu, datira još iz Hladnog rata (1947-89). Ukrajina je tada bila ključni dio komunističkog Sovjetskog Saveza, odmah iza Rusije, prenosi CNN.

Putin je rekao da su SAD ignorirale zabrinutost Moskve u svom odgovoru na ruske zahtjeve za pravno obavezujućim sigurnosnim garancijama, uključujući blokadu daljnjeg širenja NATO saveza na istok.