Kada je 1993. godine košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine osvojila osmo mjesto u Evropi, na klupi je sjedio Mirza Delibašić, asistirao mu je Ibrahim Krehić, a ekipu su na terenu predvodili Sabahudin Bilalović, Mario Primorac, Emir Mutapčić, Samir Avdić, Gordan Firić...
Osim što su ušli u historiju bh. košarke po ovom senzacionalnom rezultatu, nikad ponovljenom do danas, svi oni imaju još nešto zajedničko - a to je da su oni bili članovi Košarkaškog kluba Bosna, kao igrači i treneri u nekadašnjem prvaku Evrope.
Generacije "Zmajeva"
Kasnije su im se priključili Nenad Marković, Dževad Alihodžić, Sejo Bukva... također nekadašnji članovi sarajevskih "Studenata".
Pa su onda na red došle generacije reprezentacije "Zmajeva" za koje su na Eurobasketima, između ostalih, nastupali Azur Korlatović, Adnan Hodžić, Ivan Opačak, Jasmin Hukić, Damir Mirković, Abdurahman Kahrimanović, Damir Mršić, Ramiz Suljanović, Kenan Bajramović, Mirza Teletović, Elmedin Kikanović, Nihad Đedović...
Pored KK Bosna, to su bili mahom produkti još dva velika bh. kluba - tuzlanske Slobode Dite i zeničkog Čelika.
Klubova koji su, danas, nažalost, daleko od vrha bh. basketa. To je loša vijest kako za njih, tako i za bh. reprezentativnu košarku.
Decenijama "hranili" reprezentaciju
Jer, ova su tri kluba decenijama "hranili" i bili okosnica reprezentativnih selekcija. Danas je realnost, nažalost, drugačija.
Čelik je prošle godine izbačen iz najvišeg ranga. Sloboda se ove godine u nikad siromašnijoj konkurenciji nije ni uspjela domoći play-offa prvenstva BiH.
U Bosna Meridianbetu čak su ponosni na to što su se se uspjeli dočepati mjesta među sedam na tabeli, a onda, u tri utakmice izgubiti od debitanta u najvišem rangu, Budućnosti iz Bijeljine.
Samim tim, nema više ni toliko nasušno potrebnih svježih snaga za reprezentaciju iz ovih klubova, uprkos tome što su područja na kojima djeluju oduvijek obilovala talentima.
Čak je i sarajevski Spars, koji je proteklih godina "preuzeo njihovo mjesto" i činio okosnicu reprezentativnih selekcija, pogotovo onih mlađih, posustao ove sezone.
A bez njih, ne trebamo se zavaravati, nema ni napretka naše košarke...
Nijedan više nije u izvornom obliku
Kad govorimo o Bosni, Slobodi i Čeliku treba ipak napomenuti bitnu stvar. Nijedan od ovih klubova više ne egzistira u svom izvornom obliku, uglavnom zbog finansijskih problema.
KK Sloboda je još 2011. "zamrznut". Njegov takmičarski nasljednik je postao Omladinski košarkaški klub Sloboda.
Zenički Čelik se krajem devedesetih spojio sa gradskim rivalom Zenicom Metalno, pa je jedno vrijeme nastupao pod nazivom Zenica-Čelik. No, od 2008. na sceni je Omladinski košarkaški klub Čelik.
I prvak Evrope iz Sarajeva nije baš onaj koji se trenutno takmiči pod Bosninim imenom.
KK Bosna je zbog nemogućnosti poslovanja zbog velikih dugovanja još 2014. ustupio privremeno svoj grb i naziv Košarkaškom klubu Royal koji se takmičio pod imenom KK Bosna Royal (ove sezone Bosna Meridianbet). I to privremeno još traje...