Zdravlje

Testiranja dvije vakcine protiv koronavirusa: Doze će prvo dobiti tvorovi, a onda će kreće ispitivanje na ljudima

Australski naučnici započeli su laboratorijska testiranja dvije potencijalne vakcine protiv koronavirusa. Riječ je o vakcinama koje su razvili Univerzitet Oxford i američka biotehnološka kompanija Inovio Pharmaceutical, a zeleno svjetlo za njihovo testiranje dala je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Australska organizacija za zajedničko naučno i industrijsko istraživanje (CSIRO) ističe kako će testiranja dvije vakcine, koja su upravo počela, biti prvo sveobuhvatno pretkliničko ispitivanje na životinjskim modelima.

Tako će naučnici testirati vakcine na feretkama ili afričkim tvorovima koje neki ljudi drže kao kućne ljubimce. Ovi mali sisari izabrani su za testiranje jer na novi koronavirus SARS-CoV-2 reagiraju na sličan način kao ljudi.

Očekuje se da će testiranje trajati tri mjeseca, a provest će se u Australskoj laboratoriji za zdravlje životinja u Geelongu u sklopu partnerstva s globalnom organizacijom CEPI (koalicija za inovativna rješenja za pandemije).

Nakon toga Australska nacionalna znanstvena agencija procijenit će djeluju li vakcine i jesu li sigurne za testiranje na ljudima.

„Obično je potrebno oko jedne do dvije godine da se dođe do ove tačke, a mi smo zapravo skratili to na period od nekoliko mjeseci“, rekao je za BBC dr. Rob Grenfell iz CSIRO-a.

“Oxfordska” vakcina ChAdOx1 koristi “defektan” virus SARS-CoV-2 kako bi izazvao imunološki odgovor organizma. Vakcina koju je razvila kompanija Inovio osmišljena je tako da kodira određene proteine koronavirusa potičući ćelije tijela da stvaraju te proteine prije nego što imunološki sistem reagira na njih.

Prvi rezultati ispitivanja na životinjama mogli bi biti poznati već u junu. Budu li rezultati pozitivni, mogla bi početi i klinička ispitivanja.

Istovremeno s pretkliničkim istraživanjima u Australiji, oksfordski naučnici su počeli regrutirati zdrave dobrovoljce u dobi između 18 i 55 godina. U testiranje na Oxfordu bit će uključeno 510 dobrovoljaca, a klinički eksperiment trebao bi početi za nekoliko sedmica.

„Oxfordski tim imao je izvanredno iskustvo brzog odgovora na vakcinu, poput epidemije ebole u zapadnoj Africi 2014. Ovo je još veći izazov. Vakcine se rade od nule i napreduju neviđenom brzinom. Predstojeći klinički eksperiment bit će presudan za procjenu izvodivosti vakcinacije protiv Covid-19 i mogao bi dovesti do rane primjene“, izjavio je prof. Adrian Hill, direktor Instituta Jenner u Oxfordu gdje je vakcina razvijena.

U svijetu se trenutno razvija barem 45 različitih vakcina protiv Covida-19, a prije tri sedmice američka biotehnološka kompanija Moderna počela testirati svoju vakcinu na ljudima, što je prva klinička studija u svijetu.

Tokom idućih šest sedmica učesnici studije dobit će različite doze vakcina, a pritom nema opasnosti da se dobrovoljci zaraze jer vakcina ne sadrži sam virus. Cilj prve faze kliničke studije je provjeriti sigurnost vakcine, odnosno da ne pokazuje štetne popratne pojave.