U Moldaviji će proevropska političarka Maia Sandu, koja je na izborima u novembru tijesno pobijedila proruskog kandidata, danas položiti zakletvu za drugi predsjednički mandat.
Rat u susjednoj Ukrajini snažno utječe i na Moldaviju, koja optužuje Rusiju za uplitanje u izbore, a posljednjih dana i za iznudu plinske kompanije Gazprom.
Odnosi između dviju bivših sovjetskih republika izuzetno su napeti. Moldavija sve više naginje Evropi, u zemlji je istodobno s prvim krugom predsjedničkih izbora održan i referendum o uvrštavanju približavanja Evropskoj uniji kao strateški cilj u Ustav. Referendum je uspio.
Moldavija je optužila Rusiju za operacije i pokušaje utjecaja na izbore, u čemu je glavnu ulogu imao privrednik Ilan Šor. Navodno je najmanje 14 miliona dolara došlo iz Moskve za glasove podrške protukandidatu Alexanderu Stoianoglu i glasove protiv na referendumu.
Situaciju dodatno komplicira kriza s opskrbom ruskog plina preko Ukrajine, jer bi to moglo značiti velike probleme i za Moldaviju i za nepriznatu republiku Pridnjestrovlje na istoku zemlje.
Moldavija većinu električne energije dobiva iz termoelektrane u Pridnjestrovlju, a s istoka u republiku dotječe prirodni plin koji Ukrajina prestaje isporučivati 1. januara.
Moldavija se zalaže za alternativne rute kroz Tursku, ali bi za to zahtijevala plaćanje, ali Vlada u Tiraspolu, navikla na besplatne ruske izvore energije, na to ne želi pristati. Ruski obavještajci tvrde da je Sandu spremna čak i na oružani sukob s Pridnjestrovljem ako Moldavija nakon Nove godine ostane bez struje.
Predviđa se još jedna u nizu komplikacija zbog koje je slovački premijer Robert Fico u nedjelju posjetio Moskvu i izazvao oštre optužbe i slovačke opozicije i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je slovačku ovisnost o ruskom plinu opisao kao veliku sigurnosnu prijetnju.