POSEBAN ALGORITAM

TikTok ima rezervni plan kako izbjeći gašenje u SAD?

Hoće li TikTok morati prodati svoju američku podružnicu ili će pak ova popularna društvena mreža morati napustiti američko tržište, još je otvoreno pitanje. Američka administracija, čini se, odlučnija je nego ikad prije da TikTok ili ugasi (na američkom tržištu) ili prebaci u američke ruke, a sve pod izgovorom nacionalne sigurnosti.

Podsjetimo, TikTok je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance za koju američka vlada smatra da je u bliskim odnosima s kineskom vladom, što smatraju, ugrožava privatnost američkih građana.

No, iako su iz ByteDancea i Kine odlučno odbacili ideju da prodaju bilo koji dio "zlatne koke" u američke ruke, čini se da su pronašli potencijalno rješenje koje bi možda moglo zadovoljiti i Amerikance i Kineze.

Kako navode američki mediji, TikTok navodno odvaja svoj izvorni kod kako bi stvorio poseban algoritam namijenjen za svoju američku inačicu, ne bi li tako pokazao da američka verzija nema doticaja s kineskom. Iako nema previše informacija o tome šta tačno rade i kako će ta američka inačica na kraju izgledati, izvori bliski firmi ističu kako se radi na kreiranju samostalne verzije TikTokovog algoritma za preporuke, koji ne bi bilo u doticaju s kineskim algoritmom.

Ovaj ogroman posao navodno bi trebao trajati cijelu godinu, a američkoj bi administraciji trebao dokazati da je američki TikTok odvojen od kineskog i matične kompanije ByteDance.

Iako bi to možda moglo zadovoljiti američku administraciju, poznavatelji TikToka ističu kako bi moglo uvelike smanjiti njegovu privlačnost korisnicima i oglašivačima jer američka verzija neće više imati pristup značajnim inžinjerskim resursima koji su joj inače na raspolaganju kroz matičnu firmu.

S druge strane iz TikToka su se oglasili rekavši kako ne planiraju razvdvajanje koda niti razdvajanje poslovanja američke inačice i kineske inačice TikToka. Podsjetili su kako podaci američkih korisnika ni u kom trenutku nisu dostupni kineskim vlasnicima, ali i da su podigli tužbu protiv američke administracije zbog zakona koji je odredio 19. januar 2025. godine kao "dan D" do kad TikTok treba prebaciti upravljanje na nekoga drugoga ili se suočiti sa zabranom.

Podsjetimo, TikTok je već imao pokušaj prodaje američke podružnice američkom konzorciju, no cijeli je dogovor propao nakon što je administracija aktualnog predsjednika Bidena pauzirala raniju odredbu o prodaji TikToka u američke ruke.