Ugledni britanski The Times objavio je članak u kojem tvrdi da paranoični ruski predsjednik Vladimir Putin gura svoju rođakinju Anu Civilevu na sve više položaje moći u ministarstvu odbrane.
Računa da porodična odanost nadjačava svaku drugu, pa tako naušrtb toga dugogodišnji saveznici ruskog vladara ostaju u pozadini, sve više marginalizirani.
Kada su ruski ministar energetike i njegova supruga ovog mjeseca posjetili centar za vojnu obuku u Čečeniji, kako ističe Times, čečenski zvaničnici posvetili su više pažnje upravo Ani Civijevoj, jednoj od deset zamjenika ruskog ministra odbrane, uprkos tome što je po činu daleko niže od svog supruga.
Vodeće uloge
Promocija rođakinje predsjednika Putina, koja je postavljena na mjesto državnog sekretara za vojsku prošlog vikenda, izazvala je spekulacije da ruski čelnik, koji već 24 godine vlada zemljom, možda priprema svoju porodicu za vodeće uloge u vlasti.
Civileva nije jedini primjer da su rođaci najviših zvaničnika imenovani na više uloge i vladi, ali je jedan od najistaknutijih, kaže Ekaterina Schulmann s Carnegie Russia Eurasia Center u Berlinu.
Identitet 52-godišnje Civileve prvi je put bio pod povećalom kada je njen suprug Sergej Civilev imenovan guvernerom regije Kemerovo, inače bogate ugljem, 2018. godine.
Lokalni mediji naširoko su pisali da je njegova supruga, koja tada nije imala službeni položaj, često imala ulogu savjetnice na sastancima vlade.
Trebalo je nekoliko godina prije nego što je ruski istraživački medij Projekt otkrio da je Civileva kćer Putinove pokojne sestrične.
Tinejdžerica sa slike
Tinejdžerica koja jako sliči Civilevoj uočena je na crno-bijeloj porodičnoj fotografiji, koja prikazuje Putina, njegovu tadašnju suprugu i njegove roditelje na selu kasnih 80-ih.
Na pitanje novinara u kakvom je srodstvu s Putinom, Civileva je,pak, jednostavno odgovorila da je Putin "naš predsjednik".
Ni ona ni ruski čelnik nisu komentirali svoje porodične veze. Njen uspon iz sjene kao psihijatrice u provincijskoj bolnici 90-ih bio je najizraženiji u prošloj deceniji, kada je postala vlasnica većinskog udjela u unosnom poslu s ugljem vrijednom stotine miliona dolara.
Prošle godine, predsjedničkim dekretom postavljena je na čelo novog državnog fonda za pomoć ruskim vojnicima koji se bore u Ukrajini.
To joj je dalo poziciju koju je iskoristila za pokretanje promotivne kampanje, prikazujući svoj rad kao rad za "branitelje domovine", kako ih se naziva u Rusiji.
U junu se Civileva pridružila timu Andreja Belousova, relativno nepoznatog tehnokrate iz Kremlja - koji je nedavno zamijenio Sergeja Šojgua na čelu ministarstva odbrane - inače odanog Putinovog saveznika već decenijama.
Kao znak da Civileva nije obična birokratkinja, kremaljski botovi preplavili su komentare u ruskim medijima.
Botovi proradili
Čini se da su botovi imali dvije teme za razgovor - prva je da je Civileva toliko daleka Putinova rođakinja da je smiješno misliti da porodične veze imaju ikakvu ulogu u njenom napredovanju, a druga je da je obavila tako dobar posao sa svojom fondacijom "Branitelji domovine" da je zbog toga unaprijeđena.
"Komentari botova očito su orkestrirani, što znači da su (vlasti) smatrale potrebnim objasniti kako izgleda imenovanje neke nasumične žene koja je također i Putinova rođakinja", kaže Schulmann.
Iako ima formalno manje značajnu ulogu od ministarskog portfelja, Civileva će nadgledati socijalna pitanja vojnog osoblja, uključujući stotine hiljada vojnika koji će se vratiti iz Ukrajine, što će vjerovatno prerasti u golemi problem u poslijeratnoj Rusiji.
"To će biti veliki posao kada rat završi i neko će to morati platiti i organizirati. Možda je ideja da Civileva neće krasti kao drugi i da ministarstvo neće biti zaglavljeno u neobuzdanoj korupciji kao što je bilo pod Šojguom, što je prilično naivno.
Naprotiv, bit će sigurna u svoj imunitet, što god radila", zaključuje Schulmann za The Times.