U organizaciji Panevropske unije Rumunijee u Bukureštu je održana međunarodna konferencija ''Prema snažnijoj i sigurnijoj Evropi: Panevropski pogled na Evropsku uniju i šengensko proširenje'' na kojoj se okupilo više od 70 sudionika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Austrije, Italije, Njemačke, Francuske, Sjeverne Makedonije, Moldavije, Španije, Albanije, Bugarske, Estonije i Rumunjske.
Jedan od sudionika bio je i predsjednik Panevropske unije Bosne i Hercegovine Franjo Topić koji je između ostalog rekao da je za stabilnu Evropu potreban stabilan jugoistok Evrope i da je geopolitička odluka o priključenju šest zemalja regije od važnosti i za EU.
"Da se napokon nije shvatilo kako Rusija, ali i neke druge zemlje, imaju pretenzije prema i na ovo područje proces evropskih integracija još bi bio na čekanju, jer politika proširenja jednom broju zemalja EU-a nije bila nikakav prioritet", kazao je Topić izrazivši nadu da će krajem ovoga mjeseca biti otvoreni pregovori s Bosnom i Hercegovinom.
Predsjednik Hrvatske panevropske unije Pavo Barišić podsjetio je da se utemeljitelj i prvi predsjednik Panevropske unije Richard Coudenhove-Kalergi već 1922. zalagao za ukidanje granica između evropskih zemalja.
"Vjerovao je da će ukidanje granica omogućiti kulturni i ekonomski razvoj naroda Evrope. Zato i mi danas podržavamo ulazak i Rumunije i Bugarske u Schengensko područje, kao što je u njega ušla Hrvatska na početku 2023. godine", kazao je Barišić.
Sudionici konferencije složili su se da je povjerenje važno za jačanje Evropske unije i da zemlje članice ne bi smjele gledati samo svoje lične interese i zbog njih blokirati druge države, već da trebaju prepoznati one zajedničke i na njima graditi evropsku politiku.
Osim Topića i Barišića, na konferenciji su između ostalih o temama bitnima za današnju Evropu, ali i Evropu sutrašnjice, govorili potpredsjednik rumunske Vlade Marian-Catalin Predoui, evropska komesarka za transport Adina-Ioana Valean, zastupnik u njemačkom Bundestagu Gunther Krichbaum, predsjednik Međunarodne panevropske unije Alain Terrenoire, predsjednik Panevropske unije Rumunjske Alexandru Nazare, zamjenik generalnog sekretara Međunarodne panevropske unije Vanja Gavran, predsjednik Makedonske panevropske unije Andrej Lepavcov, predsjednik Francuske panevropske unije Eric Campion, generalni sekretar Austrijskog panevropskog pokreta Rainhard Kloucek i mnogi drugi.
Panevropska unija pokret je osnovan 1922. godine s ciljem ujedinjena evropskih naroda i država i kao takav preteča je moderne Evropske unije.
Danas djeluje u 30 evropskih država.