oslobađanje virusa

Topljenje leda moglo bi osloboditi drevni užas: Ima li čovječanstvo razloga za strah?

Naučnici su otkrili više od 1700 drevnih virusa koji vrebaju duboko u ledenjaku u zapadnoj Kini, od kojih većina nikada prije nije viđena.

Izaziva zabrinutost da bi, kako se svijet zagrijava i led topi, mogao osloboditi patogene nepoznate nauke i izazvati smrtonosnu pandemiju.

Istraživači su pronašli viruse u ledenoj jezgri dugoj 1000 stopa izvađenoj iz ledenjaka Guliya na tibetanskoj visoravni, koja se nalazi na sjecištu središnje, južne i istočne Azije.

Virusi datiraju čak 41.000 godina unatrag i preživjeli su tri velike promjene iz hladnih u tople klime.

Samo dan nakon što su istraživači objavili svoju studiju, reper koji je postao glumac Chris 'Ludacris' Bridges objavio je video na kojem pije otopljenu vodu s ledenjaka na Aljasci, piše MailOnLine.

Video je dobio milione pregleda na TikToku i Instagramu, izazvavši val zabrinutosti da riskira život pijući netretiranu vodu s ledenjaka.

Ali glaciolog je nakon toga izjavio da je 'on potpuno dobro' i da je voda iz toka ledenjaka 'otprilike najčišća voda koju ćete ikada dobiti.'

Zabrinutost javnosti ipak nije potpuno neutemeljena.

Smrtonosni patogeni pojavili su se iz topljenja permafrosta na drugim lokacijama diljem svijeta, raspirujući strahove od mogućeg izbijanja.

Na primjer, 2016. spore antraksa pobjegle su iz lešine životinje koja je bila zamrznuta u sibirskom permafrostu 75 godina. Deseci su hospitalizirani, a jedno je dijete umrlo.

No, srećom, svih 1700 virusa pronađenih u ovoj najnovijoj studiji ne predstavljaju prijetnju ljudskom zdravlju, izjavili su istraživači.

To je zato što ti virusi mogu zaraziti samo arheje - koje su jednostanični organizmi - i bakterije. Ne mogu razboljeti ljude, životinje pa čak ni biljke.

Ali njihovo proučavanje je važno jer nude prozor u Zemljinu duboku klimatsku historiju i mogu nam pomoći da shvatimo kako bi buduće zajednice mikroba mogle izgledati.

Tim istraživača predvođen Državnim sveučilištem Ohio izbušio je više od 300 stopa u ledenjaku Guliya, masivnoj ledenoj kapi smještenoj na sjeverozapadnoj tibetanskoj visoravni.

Rezultirajuća ledena jezgra podijeljena je u devet segmenata, od kojih svaki predstavlja različiti vremenski horizont i klimaktično razdoblje. Segmenti su bili stari od 160 do 41.000 godina.

Istraživači su izdvojili DNK iz svakog segmenta i upotrijebili proces nazvan metagenomska analiza za identifikaciju svakog pojedinačnog soja virusa.

Na kraju su katalogizirali oko 50 puta više virusnih informacija nego što su naučnici ikada prije prikupili s ledenjaka.

Iz svoje analize istraživači su otkrili da su virusne zajednice izgledale vrlo različito ovisno o klimatskim uvjetima u vrijeme kada su bile zamrznute.

'Vidjeli smo jasne pomake u virusima koji su postojali u hladnijim naspram toplijim klimama', rekao je za Popular Science koautor studije i mikrobiolog sa Sveučilišta Ohio State, Matthew Sullivan.

Na primjer, posebna zajednica virusa oblikovala se prije 11 500 godina, dok se klima pomicala iz hladnog posljednjeg glacijalnog stadija u topliju holocensku epohu, u kojoj se trenutno nalazimo.

'Ovo barem ukazuje na potencijalnu vezu između virusa i klimatskih promjena', rekao je koautor studije ZhiPing Zhong, mikrobiološki naučni saradnik na Sveučilištu Ohio State.

Sullivan, Zhong i njihovi kolege objavili su svoja otkrića u časopisu Nature Geosciences.