Uposlenici Klinike za plućne bolesti Podhrastovi nedavno su uputili pismo menadžmentu KCUS-a u kojem su opisali strahote sa ove klinike i šta sve nedostaje za liječenje covid pacijenata.
Raport je u cijelosti prenio ovo pismo.
Ono što je posebno šokantno jeste dio u kojem se spominje dovod kisika za pacijente koji su na respiratorima ili kojima treba terepija oksigenom (kisik).
"Potrebno je od strane nadležnih provjeriti da li tehničke mogućnosti (električne instalacije, rezerva u slučaju nestanka struje i kisik) zgrade mogu zadovoljiti veći broj teško oboljelih pacijenata. Naime, napominjemo da su protoci koji se koriste i kod neinvazivne i kod invazivne mehaničke ventilacije Covid 19 pacijenata idu i do 60 l/min. U više navrata se dešavalo da dolazi do pada pritiska kiseonika, što kod nekih respiratora rezultira prestankom rada i fatalnih posljedica", naveli su anesteziolozi u pismu.
Raport je kontaktirao doktoricu Zehru Dizdarević, dugogodišnju direktoricu Klinike Podhrastovi. Ona nam je objasnila kako sistem funkcionira i šta se moglo desiti.
"Ta Klinika se renovirala i radila dok sam ja bila direktorica, u saradnji sa UNDP-om i Zavodom za izgradnju Kantona Sarajevo. To je bila klinika za pacijente sa tuberkulozom, tu je bila intenzivna. Ne znam kakvo je sad stanje, ali tad je sve funkcioniralo", kaže dr. Dizdarević.
Ona nam dalje kaže da u klinici postoji takozvana kiseonička bomba.
"To je tad napravljeno i to je funkcioniralo. Ne vidim razlog zašto sad ne bi. Međutim, mi smo je tad punili jednom godišnje, ali smo imali, na primjer, 12 pacijenata koji leže i kojima treba terapija oksigenom. Sad je taj broj veći. Ta kiseonička bomba se može isprazniti i mora se puniti redovno. Ne znam šta su ti ljekari tačno mislili, moguće je da je neko zaboravio napuniti i održavati tu kiseoničku bombu", objašnjava dr. Dizdarević.
Detaljnije o snabdijevanju KCUS-a kiseonikom za Raport je govorio Avdo Dedić, direktor Messeera BiH. Ova kompanija, naime, glavni je nabavljač kisika, ne samo za KCUS, već i za druge klinike - UKC Tuzla, bolnicu u Zenici, Mostaru...
Dedić pojašnjava da je enormno povećana potrošnja kisika.
"Na KCUS-u imate dva rezervoara, a na Klinici Podhrastovi ima prostorija koja je predviđena za smještanje boca s kisikom. Tu ima 1.000 litara kisika i iz te prostorije se spaja na sistem", kaže Dedić.
Kaže da se trenutno troši oko 70 litara kisika u minuti.
"To je strava. Jedna boca je teška oko 70 kilograma, a u njoj je 10 kilograma kisika. Podhrastovi su klinika koja je bila namijenjena za oko 10 do 15 pacijenata. Sad su potrošnje enormne. Imate sad 100 pacijenata gore. Ranije su se koristili manji uređaji, kroz koje ide 5 litara i minuti. Sad, dakle, ide 70 litara. Mi svaki dan mijenjamo posude s kisikom, to su potrošnje neprimjerene normalnim uslovima. Prije smo im mijenjali jednu u pet dana, sad idu tri dnevno", navodi Dedić.
On dodaje da ne zna kakva je situacija u Klinici, ali da je moguće da padne pritisak u instalacijama.
"To su enormne količine i instalacije nisu primjerene tome. Oni nisu imali vremena ni promijeniti cijevi. Promjer cijevi mora biti veći. Ali to se sad ne može ni raditi. Živa je to materija. Pazite, može pasti pritisak, može doći do curenja pa otapanja, jer je temperatura cijevi minus 180 stepeni", navodi Dedić, dodajući da prekida napajanja nije bilo.