Nacionalnu konvenciju Demokratske stranke u Chicagu sljedeće sedmice obilježit će raspoloženje olakšanja među delegatima.
Zamjena kandidata s ostarjelog Joea Bidena na njegovu potpredsjednicu Kamalu Harris vratila je stranku u utrku na ovogodišnjim općim izborima, kada se činilo da će biti izjednačena nakon reizbora Donalda Trumpa za predsjednika.
Još uvijek izgleda kao tijesna utrka. Čak i ako Harris pobijedi na izborima, možda neće postati predsjednica.
Mnogo toga također može ovisiti o tome koliko će demokratski kandidati na nižem mjestu nastupati. Podržavanje ustava moglo bi pasti na Kongres SAD.
Ako Trump "izgubi" od Harris, još uvijek postoje nedvojbeno legitimni načini da se vrati u Bijelu Kuću.
Trumpovi lojalisti već se pripremaju za ovu borbu - potaknuti pažljivo neodređenim retoričkim ohrabrenjem u neskladnim komentarima samog čovjeka.
Bez obzira na to jesu li protesti Trumpa protiv njegovog poraza 2020. bili "velika laž" ili dokaz "velike krađe", kao što većina republikanaca sada tvrdi, on se sprema to ponoviti ako izgubi, piše Sky.
U najmanju ruku, Amerika bi ponovo bila uvučena u politički i pravni haos, mjesecima nakon približavanja izbora 5. novembra.
Moglo bi biti puno gore. Ovaj je mjesec predsjednik Biden rekao za CBS da "uopće nije uvjeren" da će doći do mirne tranzicije ako Harris bude izabrana za predsjednicu.
Biden 'nije siguran' u miran prijenos vlasti
"Sada ako ne budem izabran, to će biti krvoproliće", rekao je Trump publici u martu, ostavljajući nejasno je li govorio samo o izgledima za automobilsku industriju tamo u Daytonu, Ohio.
Manji političari su nespretniji.
Republikanski senator države Ohio George Lang ispričao se nakon što je izjavio: "Bojim se da će, ako izgubimo, trebati građanski rat da spasimo ovu zemlju."
Nije povukao svoje hvalospjeve o "Bikers for Trump" ili sloganu "Fight! Fight! Fight!", koji je također izgovorio Trump, šakom uvis, nakon pokušaja atentata na njega.
Kako bi Trump mogao pobijediti s najmanje glasova – opet
Da bi pobijedio na predsjedničkim izborima, uspješni kandidat ne mora nužno dobiti najviše glasova građana.
Pobjedniku je potrebna potpora većine izbornog kolegija - najmanje 270 od 538.
Tehnički, izborni glasovi odlučuju o sastavu koledža, državu po državu. Članstvo ne odražava direktno stavove ukupnog stanovništva SAD.
Republikanski kandidati poraženi na izborima, uključujući Trumpa i Georgea W. Busha, postali su predsjednici SAD na tri od posljednjih sedam izbora.
Godine 2000. spor oko Floride otišao je pred Vrhovni sud SAD, koji je presudio u Bushovu korist. Od tada je Trump izvršio tri imenovanja koja su nagnula sud u njegovu korist. Sudije će ga vjerovatno podržati ako dođe do bilo kakvih pravnih sporova.
Bivši predsjednik pokušava posijati sjeme haosa
Trump ponovo govori svojim skupovima da moraju učiniti dvije stvari - moraju glasati i moraju se pobrinuti da demokrati ne varaju.
Ovo je samo jedan primjer kako on pokušava potkopati povjerenje u legitimitet samog demokratskog procesa u kojem se takmiči. Unaprijed postavlja temelje za osporavanje rezultata ako mu ne idu u prilog.
Strategija je poznata u modernim američkim kampanjama, a prvi ju je formulirao republikanski strateg Roger Stone kao "Stop the Steal" još 2016., u slučaju da stvari ne pođu u smjeru Trumpa.
Jesu i na kraju svog predsjedničkog mandata, Trump je Stoneu ublažio zatvorsku kaznu zbog laganja Kongresu. Kao što je prikazano u nedavnom TV dokumentarcu A Storm Foretold, Stone je bio gorko razočaran što nije dobio potpuno pomilovanje, ali je ponovno podržao gospodina Trumpa u ovoj kampanji.
Ako Trump izgubi glasovanje, možda je i dalje uspješno širio kaos i zbrku što dovodi rezultate u pitanje.
Zatim postoje potencijalni pravni putevi na državnoj razini i potom u Kongresu, koji bi čak mogli poništiti rezultat u njegovu korist.
Ove godine izborni dužnosnici imaju rok do 11. decembra za potvrdu rezultata u svojoj državi.
Pravno je moguće da bi navodna pitanja oko načina na koji je provedeno glasanje mogle iskoristiti neke pristalice da poništiti glasove i umjesto toga imenovati svoje predstavnike u izborni kolegij.
Ako to ne uspiju i ne potvrde, glasovi njihove države mogli bi biti isključeni iz koledža, što bi Harris bilo teže doći do 270.
Ako niti jedan kandidat ne postigne apsolutnu većinu, tada Zastupnički dom preuzima odluku o tome ko će preuzeti dužnost prema načelu jedna država, jedan glas. Mnoštvo manje naseljenih "crvenih država" čini gotovo sigurnim da će republikanci odlučiti ko će položiti zakletvu 20. januara 2025.
Nakon izbora 2020. većina republikanskih zastupnika glasala je da se ne potvrdi Bidenova pobjeda.
Prošlog je mjeseca časopis Rolling Stone izvijestio da "u swing saveznim državama Arizoni, Georgiji, Michiganu, Nevadi, Sjevernoj Karolini i Pennsylvaniji… najmanje 70 pro-Trumpovih izbornih zavjerenika [trenutno] rade kao okružni izborni dužnosnici koji su doveli u pitanje valjanost izbora ili odgodio ili odbio potvrditi rezultate".
Od njih 70, 22 su već "odbile ili odgodile certifikaciju" na nedavno održanim izborima u osam država. Na nedavnom skupu u saveznoj državi Georgiji, Trump je istakao trojicu opskurnih aktivista, članova lokalnog izbornog odbora jer su "odlično obavili posao".
Trump i njegovi saveznici čine sve što mogu kako bi unaprijed diskreditirali izbore, bez obzira na posljedice.
Mike Howell, izvršni direktor "Projekta nadzora" pri utjecajnoj Zakladi Heritage, miljenik Liz Truss, već je odlučio: "Kako stvari sada stoje, šanse su nula posto za slobodne i poštene izbore… Ja sam formalno optužujući Bidenovu administraciju za stvaranje uvjeta da većina razumnih kreatora politike i dužnosnika ne mogu čiste savjesti potvrditi izbore."
Kada ga je časopis Time upitao o mogućem nasilju, Trump je odgovorio: "Ako ne pobijedimo, znate, ovisi. Uvijek ovisi o poštenju izbora."
On nastavlja sijati neizvjesnost o istini i legitimnosti mnogih aspekata kampanje. Ovog mjeseca je tvrdio da se "niko" nije pojavio na masovnom skupu za Harris-Walza u Minnesoti i da je slike gomile, koje su emitirane uživo na TV-u, prekrajala AI.
Bernie Sanders, ljevičarski američki senator za Vermont, komentirao je: "Donald Trump je možda lud, ali nije glup… jasno je, i opasno, ono što Trump radi je postavljanje temelja za odbacivanje izbornih rezultata ako izgubi… ako vi možete uvjeriti svoje pristaše da hiljade ljudi koji su prisustvovali skupu koji je prenosila televizija ne postoje, neće biti teško uvjeriti ih da su rezultati izbora u Pennsylvaniji, Michiganu i drugdje 'lažni' i 'lažni'."
Trump je naravno prekršio svoju riječ mafiji koju je pozvao u Washington DC 6. januara 2021. i nije išao s njima u juriš na američki Kapitol. Ni njihov nasilni protest nije spriječio potpredsjednika Mikea Pencea da konačno potvrdi pobjedu Bidena.
Optimisti se nadaju da će čvrsta sudska potjera za onima koji su bili uključeni 6. januara - uključujući 22-godišnju kaznu u saveznom zatvoru za Enriquea Tarria, vođu Ponosnih dječaka - obeshrabriti još jednu pobunu u znak podrške Trumpu.
Ono što je sigurno jest da će za demokrate biti prerano za slavlje ako i kada američke TV mreže "raspišu" izbore 2024. za Harris.