Sport

Transfer kojeg niko nije očekivao postavio rekord, Englezi potrošili nevjerovatan iznos i ispisali historiju

Završen je ljetni prelazni rok za nogometaše u najjačim evropskim nogometnim ligama. Neko je spominjao pandemiju i njen utjecaj na nogometno tržište? Ako je suditi po iznosima koji su se ovog ljeta trošili, u nogometu krize nema, novac se trošio ‘šakom i kapom‘, a posebno su rastrošni bili klubovi iz engleske Premier lige.

Naime, među 10, odnosno 11 najvećih ovoljetnih transfera, kupci su u čak osam navrata bili s Otoka. Manchester United potrošio je 95 miliona eura na Antonyja i 70,65 na Casemira, Chelsea je doveo Wesleyja Fofanu za 80,4 miliona te Marca Cucurellu za 65,3 miliona, a među klubove koji su ostvarili najveće transfere spadaju i Liverpool (Darwin Nunez), Newcastle (Alexander Isak), Manchester City (Erling Haaland) i Tottenham (Richarlison).

Samo su Real Madrid (Aurelien Tchouaméni), Bayern (Matthijs De Ligt) i Barcelona (Raphinha) od klubova iz ostatka Evrope uspjeli ući u Top 10 transfera u ljetnom prelaznom roku.

Malo je ko očekivao da bi najskuplji transfer ovog ljeta mogao ostvariti brazilski krilni napadač Antony, kojeg je Manchester United Ajaxu platio nestvarnih 95 miliona eura. Crvenim vragovima to je najskuplji posao u historiji posljednjeg dana prelaznog roka, a prije toga iskrcali su pravo bogatstvo za iskusnog brazilskog veznjaka Casemira.

"Vlasnici su se prilagodili zbog stanja na tržištu. Ako se želiš boriti za plasman među prva četiri, moraš to napraviti" – konstatirao je Unitedov menadžer Erik ten Hag.

Klubovi Premier lige potrošili su oko 1,9 milijarde funti, što je pola milijarde više od prijašnjeg rekorda iz 2017. godine, koji je iznosio 1,4 milijarde funti. Za usporedbu, prošlog ljeta na transfere je u Premier ligi potrošeno 1,1 milijarda funti.

Devet od 20 engleskih prvoligaških klubova potrošilo je više od 100 miliona funti. Klubovi Premier lige potrošili su više nego klubovi iz La Lige, Serie A i Bundeslige zajedno.

Chelsea je potrošio više u jednom prelaznom roku od bilo kojeg kluba u historiji Premier lige (279 miliona eura). Ništa čudno, jer ove je godine u klub nakon Romana Abramoviča stigao novi vlasnik. Amerikanac Todd Boehly dodijelio si je i ulogu privremenog sportskog direktora te se, prema komentaru Garyja Nevillea, ponašao ‘kao klinac u trgovini slatkiša‘.

Svoj je rekord potrošnje u ljetnom prelaznom roku nadmašio Manchester United, dok je Nottingham Forest u jednom ljetu doveo više igrača (21) od bilo kojeg britanskog kluba ikad.

Financijska kuća Deloitte objavila je kako je sezona 2022./23. već postavila rekord u potrošnji na transfere nogometaša otkako su uvedena dva prelazna roka, i to čak i prije zimskog prelaznog roka. Prijašnji rekord od 1,86 milijarde funti iz sezone 2017./18. nadmašen je za 3 %.

U pet najvećih evropskih nogometnih liga povećana je potrošnja na transfere za čak 52 %, dok su klubovi Premier lige potrošili 49 % od ukupnih 3,88 milijarde funti u ligama Petice. Premierligaši su potpisali 169 igrača, u odnosu na 148 prošlog ljeta, odnosno 132 u ljeto 2020. godine.

"Rekordna razina potrošnje tokom ljetnog prelaznog roka je jasan pokazatelj samouvjerenosti premierligaških klubova. Navijači i dalje dolaze na stadione unatoč porastu životnih troškova, a sklopljeni su i novi ugovori o tv-pravima. Klubovi Premier lige spremni su platiti značajne iznose kako bi maksimizirali učinak. Ove sezone želja za dovođenjem talenata dosegla je novu razinu jer je pritisak za klubove da ostanu u natjecanju veći nego ikada prije" – smatra Tim Bridge iz Deloittea.

Posebno zanimljiva priča ljetnog prelaznog roka je Barcelona, najveći potrošač u Španiji s uloženih 153 miliona eura, u odnosu na ukupnih 490,6 miliona eura koliko su potrošili svi klubovi La Lige zajedno. Barca je dovela odlične igrače poput Roberta Lewandowskog, Julesa Koundéa i Raphinhe, no istodobno je ušla u popriličan rizik. Donedavno je katalonski ponos grcao u besparici, ali je predsjednik Joan Laporta pronašao sredstva uz kredite i razne druge financijske akrobacije, te je na neki način postao pobjednikom ovog prelaznog razdoblja, barem kad su u pitanju španski klubovi.

Paris Saint-Germain je prelazni rok zaključio razočaranjem, jer nije uspio dovesti stopera Milana Škriniara iz Intera. Parižani su ponudili 65 miliona eura plus bonuse, dok je Inter tražio 80 miliona. Posao na kraju nije sklopljen, a Škriniaru sljedećeg ljeta istječe ugovor, što znači da od 1. januara 2023. može slobodno pregovarati s potencijalnim poslodavcima.

Top 10 transfera u ljetnom prelaznom roku

  1. Antony (Ajax > Manchester United) – 95 miliona eura
  2. Wesley Fofana (Leicester > Chelsea) – 80,4 miliona eura
  3. Aurelien Tchouameni (Monaco > Real Madrid) – 80 miliona eura
  4. Darwin Nunez (Benfica > Liverpool) – 75 miliona eura
  5. Casemiro (Real Madrid > Manchester United) – 70,65 miliona eura
  6. Alexander Isak (Real Sociedad > Newcastle) – 70 miliona eura
  7. Matthijs de Ligt (Juventus > Bayern) – 67 miliona eura
  8. Marc Cucurella (Brighton > Chelsea) – 65,3 miliona eura
  9. Erling Haaland (Borussia Dortmund > Manchester City) – 60 miliona eura
  10. Raphinha (Leeds United > Barcelona) – 58 miliona eura
Standings provided by SofaScore LiveScore