Vijesti

Treba li Izetbegović biti zabrinut ili može mirno spavati?

Posljednih mjeseci Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, nema mnogo vremena za predah.

Izetbegović mora smišljati razne izgovore i opravdanja za brojne afere i skandale koje prave ili u koje su na neki način upetljani, članovi stranke koju vodi. Usput Izetbegovića i njegovu stranku napuštaju moćni i vrlo prepoznatljivi članovi.

Naime, teže glavobolje za Izetbegovića krenule su prije nešto više od dvije godine, kada su se iz SDA u roku od nekoliko mjeseci isključili Mirsad Kukić i Elmedin Konaković. Prvi je sa svojom strankom PDA zauzeo dio tuzlanske regije, a drugi sa NiP-om predvodi koaliciju koja osvaja Sarajevo.

Budim se često po noći, a znam da nisam...

Nakon toga stranku je napustio Aljoša Čampara, a na dobrom su putu da to isto učine Denis Zvizdić i Semir Efendić.

Svi nabrojani iz SDA su izašli ili izlaze iz jednog razloga - nakaradno, autoritativno (ili po njima 'papučarsko') vođenje stranke koje prednost daje supruzi i proizvođačima afera.

Da bi umanjio značaj općeg rasula koje mu se dešava u stranci, Izetbegović je već nekoliko dana u svojevrsnoj medijskoj ofanzivi koja ima za cilj umanjiti afere zbog kojih članstvo s gađenjem gleda i na njega i na one koji su akteri istih.

Izetbegović tako pokušava obesmisliti aferu "Respiratori" u kojoj je prvooptuženi premijer Fadil Novalić. Ismijava aferu "Asim", dižući Asima Sarajlića u zvijezde, gdje su se same patriote.

Ništa 'lošije' Izetbegović nije branio ni Osmana Mehmedagića, direktora OSA-e. Nije za Izetbegovića problem to ima li on diplomu ili nema. Problem su oni koji misle da je Osmica nema, a ako tako misle, neka to i dokažu.

Što se tiče supruge, Izetbegović naravno staje na stranu Sebije. Iako je s KCUS-a protjerano stotine ljekara, iako državom odjekuje afera "Nadin", Bakir Izetbegović smatra da KCUS i njegova supruga rade perfektno.

Kako bi sve ove afere odjednom obesmislio, Izetbegović je osmislio novi pojam - prenapuhane afere - koji je već preuzela njegova supruga, režimski mediji, a u uskoro vjerovatno i ostali partijski klimoglavci.

No, da li je Izetbegović na pravom putu? Treba li ga brinuti sve što se dešava ili može mirno spavati?

Izetbegović osipanje stranke i potencijalni novi potres izlaska Denisa Zvizdića poredi s ranijim izlascima koji, kako kaže, nisu nanijeli preveliku štetu SDA.

On to poredi sa raskolima iz kojih su nastali Stranka za BiH ili SBB.

Međutim, činjenice govore drugačije.

A-SDA, stranka koju vode Nermin Ogrešević i Rifat Hozanović, od nastanka suvereno vlada Krajinom. PDA redovno uzima dobar kolač u Tuzlanskom kantonu.

Fuad Kasumović i Ibrahim Hadžibajrić čvrsto drže svoje pozicije u Zenici i Starom Gradu. NiP raste i guta SDA u Sarajevu, a vjerovatno će ići i šire.

Izlazak Aljoše Čampare jedan je od onih momenata koji su sigurno odredili katastrofalan rezultat SDA u Sarajevu.

Ukoliko bi se i Denis Zvizdić odvažio da izađe, bio bi to ogroman potres za stranku, koja bi izgubila još jedno prepoznatljivo lice. Pored toga, nije poznato koliko bi članstva mogli povući Zvizdić i njegov rođak Čampara.

Poznato je da je Zvizdić imao ogromnu podršku članstva SDA za kandidaturu za člana Predsjedništva BiH, što znači da Zvizdić ima podršku članstva iz cijele BiH.

Sam u Centrali u Mehmeda Spahe

No, nije samo stvar kvantiteta, odnosno broja odlazaka, već i kvaliteta. SDA je u posljednjem periodu izgubila ogroman broj prepoznatljivih faca, koje su ljudi na dobar način positovjećivali sa SDA.

Svojom politikom odbrane umjesto kažnjavanja koruptivnih i kriminalnih likova unutar stranke, Izetbegović je doveo do toga da je SDA postala sinonim za uhljebe, koruptivne i kriminalne mafijaše.

Dakle, osim toga što bi ga trebao zabrinuti kadrovsko osipanje, Izetbegović bi se trabao zabrinuti zbog kvalitativnog osipanja nekad neprikosnoveno najjače bošnjačke partije.

Takav negativni trend mu ne bi trebao dozvoliti da mirno spava. U drugom slučaju, mogao bi se uskoro probuditi sam u Centrali u Mehmeda Spahe.