Treći krajnik, adenoidna, odnosno ždrijelna ili nazofaringealna tonzila, dio je limfatičkog sistema koji se naziva tzv. Waldeyerov prsten. Njega, osim trećeg krajnika, čine još i tubarne tonzile, palatinalne tonzile (ili krajnici koje vidimo i na koje se najčešće misli u općoj populaciji) te jezične tonzile. Zajedno čine zaštitnu barijeru dišnom i probavnom sistemu od patogenih mikroorganizama.
Uzrok
Adenoidna hipertrofija ili povećan treći krajnik kod djece je česta pojava koja može biti normalna fiziološka pojava ili sekundarna zbog:
bakterijske infekcije
alergije
izloženosti iritansima
GERB-a
Simptomi
Krajnici su obično najveći kod djece starosti između 2–6 godina. Limfno tkivo koje se nalazi unutar krajnika može narasti do veličine loptice za stolni tenis i tako uzrokovati brojne probleme:
hrkanje
poteškoće u spavanju
blokadu dišnog puta
apneja u snu (dijete prestane disati na par sekundi tokom spavanja)
nazalni glas
kašalj
disanje na usta
česte upale srednjeg uha
česte infekcije dišnog sistema
neugodan zadah iz usta.
Dijagnoza
Sumnju na povećanje trećeg krajnika uzrokuju gore navedeni simptomi, pogotovo ako traju već duže vrijeme.
Standardna procedura uključuje odlazak otorinolaringologu na pregled nosne šupljine i ždrijela nazofaringoskopom.
Liječenje
Ako su simptomi blagi, pričeka se jer možda prođu sami od sebe. Ako se dokaže bakterijska infekcija, daju se antibiotici. Steroidni sprej za nos može pomoći smanjenju mandule kako bi se olakšalo disanje kroz nos.
Na kraju, često se pribjegava hirurškom uklanjanju trećeg krajnika (adenoidektomija). S obzirom na to da nerijetko i drugi krajnici budu povećani, moguće je u jednom zahvatu ukloniti dio drugih, no u rijetkim slučajevima radi se totalna tonzilektomija.
Kada je u pitanju treći krajnik, operacija se izvodi u općoj anesteziji i ima minimalnu postoperativnu bol koja se ublažava hladnom hranom. Vrijeme oporavka je brzo (od nekoliko sati do 2 – 3 dana), obično se produžava što je osoba starija.
Ako dijete ima problema sa srednjim uhom, preporučuje se privremena ugradnja malog prstena u bubnjić koji poboljšava izmjenu zraka između vanjskog i srednjeg uha.
Treći krajnik kod odraslih
Iako rijetko, treći krajnik može narasti kod odraslih osoba i uzrokovati slične tegobe kao i kod djece. Najčešći uzroci tome su kronična infekcija ili alergija, pušenje i onečišćenje zraka. Ponekad je povezana i sa zloćudnim novotvorinama u sinusima ili nosu, limfomom ili HIV-om.
Jedno je istraživanje pokazalo da čak 21 % začepljenosti nosa dolazi zbog povećanja trećeg krajnika. Češće se javlja kod muškaraca, no vjerovatno zbog njihove veće izloženosti aktivnostima u prirodi i boravku u onečišćenoj okolini. Iako je rijetka pojava, potrebna je obrada kako bi se doznao razlog povećanja treće mandule i započelo s terapijom.