PREHRAMBENE ZABLUDE

Trenerica upozorila na opasan trend u mršanju: ‘Možete se samo razboljeti’

Pravilo 80/20 dijeta

Većina nas živi sjedilačkim načinom života koji doprinosi zdravstvenim poteškoćama i bolestima, a posebice pretilosti. Mnoge žene, a i muškarci, posebice mlađa populacija, misle da je gladovanje recept za utegnutu figuru. To obično rezultira još većom tjeskobom koja prelazi u depresiju, anoreksiju, bulimiju, fizičke bolesti itd.

Dugotrajno uskraćivanje hrane može imati niz štetnih posljedica na vaše tijelo i nikako nije preporučljivo za zdravo mršanje. Tako vam se, primjerice, može objesiti koža i možete početi ubrzano stariti, tj. dobivati bore jer se zbog konstantnog gladovanja smanjuje količina kolagena, koji je, pored ostalog, važan za čvrstoću i elastičnost kože.

Gladovanjem do ozbiljnih zdravstvenih problema

Gladovanjem tijelo ne dobiva potrebne nutrijente koji su važni za njegovo pravilno funkcioniranje. To se odražava na kožu, pa ona može izgubiti svoj prirodni sjaj te postati suha ili sivkasta, ili, pak, tanka, podložna aknama. Također, nokti vam mogu postati lomljivi, a kosa krhka i suha, sklona opadanju.

No, to će vam postati najmanji problemi jer kod dugotrajnog gladovanja može doći do puno ozbiljnijih zdravstvenih stanja poput neravnoteže hormona u tijelu i povećavanja nivoa hormona stresa kortizola. Također, može doći do pada imuniteta, pa će vaše tijelo postati podložno infekcijama i bolestima. Naravno, tu je i gubitak mišićne mase, a shodno tome dolazi i do slabosti zbog nedostatka snage.

Umor, razdražljivost, iscrpljenost… su "entourage" dugotrajnog gladovanja, a da i ne spominjemo onaj famozni jo-jo efekt nakon kojeg ćete opet gladovati i opet se vratiti u začarani krug nezadovoljstva, frustracije i tjeskobe. Sve to možete spriječiti ako se pridržavate svetog trojstva zdravog mršavljenja: balansirana prehrana, trening i opuštanje.

Opuštanje nakon treninga je važno

Uravnotežena prehrana širok je pojam. Što je za nekoga zdravo, za drugoga, pak, može biti štetno. Najbolje bi bilo da se posavjetujete sa stručnjakom koji će vam sastaviti jelovnik shodno vašim godinama, potrebama i zdravstvenom stanju. Poanta je da ste siti, poletni i puni energije tokom dana, a ne da vam kruli u želudcu i da od slabosti jedva hodate. Naravno, ne zaboravite na hidrataciju.

Što se treninga tiče, on, također, treba biti prilagođen vašem zdravstvenom stanju, potrebama i godinama.

Vjerovali ili ne, opuštanje nakon treninga vrlo je važno. Najbolje je trenirati tri puta sedmično (ponedjeljak, srijeda i petak), a ostale dane dajte tijelu vremena da se oporavi i regenerira.

Ako ne želite izgledati bolesno, ispuhano i slabo, budite dosljedni i odlučni te se pridržavajte svetog trojstva zdravog mršavljenja, piše Net.hr.