Konferencija UN-a o trgovini i razvoju (UNCTAD) u ponedjeljak je pozvala Sjedinjene Američke Države (SAD) da isključe ranjive i najmanje razvijene zemlje iz recipročnih carina, upozoravajući da bi one mogle "opustošiti" ekonomije, a da imaju minimalan uticaj na trgovinski deficit SAD-a.
U izvještaju UNCTAD-a navodi se da 28 od 57 zemalja koje su na udaru pauziranih carina doprinose manje od 0,1% američkom trgovinskom deficitu, ali se suočavaju sa visokim tarifnim stopama – do 50%.
Lesoto, Madagaskar i Laos su među najteže pogođenim zemljama.
"Ove ekonomije su male veličine, strukturno slabe sa niskom kupovnom moći, one nude ograničene mogućnosti izvoznog tržišta za SAD. Bilo kakve trgovinske koncesije koje daju značile bi malo Sjedinjenim Državama, dok bi potencijalno smanjile vlastitu naplatu prihoda", rekao je UNCTAD.
Predložene tarife su prvobitno uvedene kako bi se uravnotežili bilateralni trgovinski deficiti i trenutno su pauzirane na 90 dana. UNCTAD je tvrdio da bi njihovo ponovno uspostavljanje učinilo malo za smanjenje deficita ili značajno povećanje američkih prihoda.
Za 36 zemalja na listi, procijenjeni prihod od carina iznosio bi manje od 1% trenutnih američkih carinskih prihoda, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se također upozorava na potencijalne negativne efekte za američke potrošače, budući da nekoliko ciljanih nacija izvozi poljoprivredne proizvode koji nisu proizvedeni u zemlji u SAD - kao što su vanilija sa Madagaskara i kakao iz Obale Slonovače i Gane.