Posao koji za različite kompanije obavljaju freelanseri u porastu je već godinama.
Velike kompanije sve lakše prihvataju činjenicu da za efikasno obavljanje različitih radnih zadataka uposlenici ne trebaju boraviti u prostorijama firme niti biti stalno radno angažovani.
Otkako je umjetna inteligencija postala popularizirana krajem 2022. i početkom prošle godine, AI je preuzela dosta zadataka i pospješila njihovu realizaciju. Naravno umjetnom intelignecijom upravljaju ljudi pa su se razvili različita radna mjesta povezana sa umjetnom inteligencijom.
Neke prednosti možete iskoristiti i vi kako bi ravili svoje sposobnosti i zaradili novac.
- AI video priče
Koristite alate umjetne inteligencije kao što je ChatGPT (ili neki drugi chatbot) za generiranje video priča za YouTube. Možete uspostaviti novi YouTube kanal i voditi tutorijale samo svojim glasom i slovima. Umjetna inteligencija može vam generisati fotografije, video i čak čitati ono što zahtjevate. Takav profil može dugoročno biti profitalbilan ako pronađete odgovarajući sadržaj. Naravno, uvijek je važno osigurati da se fokusirate na određenu nišu za svoj kanal, to može biti bilo šta, od tutorijala iz matematike, lekcija engleskog jezika, do kuhanja.
- Printanje na odjevnim predmetima
Print on demand je popularan način da zaradite novac od kuće. U slučaju da se pitate kako to funkcionira, print on demand, uz AI, događa se kada koristite AI alate za generiranje privlačnih citata, slogana, pa čak i dizajna, koje zatim odštampate putem usluge print-on-demand na majice dukserice, torbe, šolje… Dizajn zaista može biti fascinatan i privlačan kupcima.
- Kreiranje umjetničkih djela
Treći način da zaradite novac pomoću AI je da ga koristite za stvaranje umjetničkih djela. Na primjer, alati kao što je Midjourney mogu se koristiti za kreiranje prekrasnih ilustracija prirode, buketa cvijeća, grozdova voća ili drugih slikovitih prikaza, koji se zatim mogu uređivati i prodavati kao digitalna umjetnička djela na Etsyju ili drugim platformama.
Međutim, trebali biste osigurati tačnost svog digitalnog umjetničkog djela, jer ponekad hiperrealistične figure i objekti unutar fotografije generirane umjetnom inteligencijom mogu izgledati manjkavo, izduženo, s dodatnim udovima ili izgledati kao da su previše dotjerani.