Politika

Tri scenarija za epilog slučaja Mandić

Mandić slučaj mandić Konaković

Slučaj Srđan Mandić postao je jedna od centralnih političkih tema ne samo u Sarajevu nego i šire.

Razlog zbog čega je politička drama oko jednog sarajevskog načelnika tako odjeknula jeste što bi ona mogla imati dalekosežne posljedice po kompletnu koaliciju Trojka. Iako se priči još ne nazire konačni epilog, ona već ostavlja traga po odnose tri stranke - NiP-a, SDP-a i Naše stranke.

Mandić je na poziciju načelnika Općine Centar izabran kao zajednički kandidat sarajevske Trojke koja čini i vlast na kantonalnom te federalnom i državnom nivou.

Iako često u raskoraku sa politikom svog stranačkog predsjednika Edina Forte, Mandić je važna karika u Našoj stranci i ne smo to - ima svoju simboliku: rezultat je jedinstva Trojke ali i simbol rušenja SDA u Sarajevu.

Sad je Mandićevu smjenu pokrenuo dio NiP-a, mimo znanja vrha stranke i to sa onim što je od SDA preostalo u Općinskom vijeću Centra. Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković ovih dana poziva na razum i smirivanje strasti kako bi se 'opozvao opoziv' koji je usvojen.

Konaković je svjestan da bi opoziv Mandića mogao imati posljedice po Vladu KS (gdje je SDA već namirisala krv i kreće u ofanzivu), a s druge strane - cijela priča bi mu mogla izazvao haos u stranci.

No, koji su to scenariji za slučaj Mandić?

Cijela priča mogla bi završiti na najmanje tri načina.

Scenario prvi.

Vijećnici NiP-a koji su pokrenuli opoziv ostaju pri svom stavu. Bar tako kažu.

To znači da će oni ostati pri svom i u ponovljenom glasanju na kojem insistira Mandić i tako raspisati referendum.

U ovom scenariju, Konaković može stati iza svoje Općinske organizacije i izvijesno donijeti poraz za Mandića na referendumu.

Pitanje je kako bi ovakav rasplet utjecao na stav Naše stranke, koja je već zaustavila proces rekonstrukcije Vlade KS zbog ovoga.

Scenario drugi.

Po ovom scenariju može se desiti da Konaković ne podrži stav svoje Općinske organizacije i stane iza Mandića odnosno u korist koalicije Trojka i sporazuma koji je potpisan između partnera.

Tu postoji rizik da Konaković napravi haos u svojoj stranci što bi moglo rezultirati i odlaskom ili isključenjima iz stranke jer se ne poštuju stranačke odluke. Što je faktički već bio slučaj.

Scenario treći.

Dogovor. Mandić s jedne strane uz posredstvo Konakovića može napraviti određeni dogovor sa vijećnicima NiP-a. To ne znači da će sve biti idealno, postoji opcija da Mandić neće imati većinu u Vijeću, pa će se odlučivati od tačke do tačke. Iziskivat će to veći napor u postizanju kompromisa o svim tačkama dnevnog reda i odlukama, kao i projektima koje načelnik želi provoditi.

Sudeći po izjavama koje stižu od općinskih vijećnika NiP-a kompromis nije baš moguć jer su oni odlučni u tome da se ide na referendum na kojem će građani dati svoj sud. Zbog toga bi tu na testu bio i sam Konaković koji treba dokazati da vlada svojim ljudima.