Svijet

Triler iznad Minska: Iz MiG-a su zaprijetili Ryanairu da će ga srušiti, a blijedi mladić je samo rekao: ‘Smrtna kazna…‘

Kad je pilot objavio da zbog vanredne situacije slijećemo u Minsk, primijetio sam u drugom redu mladića koji se uzvrpoljio na svom sjedištu, mogao sam vidjeti paniku na njegovu licu. Uhvatio se za glavu. Bio je očajan. Kad smo sletjeli, izašli smo iz aviona. Svakoga od nas policija je pregledavala, a psi su nas njušili. Tog su mladića odmah izdvojili. Ispreturali su mu i pobacali sve stvari. Bilo nam je čudno. Pitali smo ga ko je on. Rekao nam je svoje ime i mirnim glasom dodao: 'Mene ovdje čeka smrtna kazna'.

Bio je blijed, ali posve miran, kao da se pomirio sa sudbinom. Pokraj njega je stajao jedan pripadnik osiguranja, a nedugo nakon toga su ga odveli - ispričao je, kako navodi litavski portal Delfi.lt, jedan od putnika iz avion Ryanaira na liniji Atina - Vilnius koji su bjeloruske vlasti praktički otele i natjerale da prisilno sleti u Minsk.

Uznemireni mladić kojeg su izdvojili te mu više nisu dali da nastavi put prema litavskom glavnom gradu glavni je urednik neovisnog antirežimskih bjeloruskih portala Nexta i Bjeloruski mozak, 26-godišnji Roman Protaševič.

Portale je režim bjeloruskog despota Aleksandra Lukašenka proglasio ekstremističkima i petokolonaškima, a Protaševič je proglašen stranim plaćenikom te se morao skloniti iz zemlje zbog vlastite sigurnosti i kako bi izbjegao zatvor zbog svog angažmana. Sada je uhapšen i sproveden u istražni zatvor. Može se samo pretpostaviti da će njegov usud biti krajnje neizvjestan, a možda i fatalan. Naime, proglašen je teroristom, a optužen je prema Kaznenom zakonu za poticanje na nerede i ugrožavanje društvenog poretka za što može dobiti i do 15 godina zatvora.

Lukašenkov režim više nema nikakve ograde ni zadrške prema svakome koga proglase opasnim za sebe kad su se odlučili na jedan takav bezobziran i agresivan korak za koji nisu mogli ne znati da će izazvati burnu međunarodnu reakciju.

Kako se čini, cijela operacija "državne otmice" aviona na letu FR 4978, u kojem je bio 171 putnik, te zadržavanje Protaševiča bili su očito isplanirani. Naime, kako je Protaševič javio svojim prijateljima SMS-ovima, već u Atini osjetio je nešto sumnjivo.

Roman Protaševič

Kako je napisao u poruci, u redu za prijavu na let na atenskom aerodromu iza njega je stajao proćelavi sredovječni muškarac u majici i lanenim hlačama koji je cijelo vrijeme nastojao mobitelom snimiti njegove dokumente. Potom ga je, kako je napisao, upitao nešto potpuno bez veze na ruskom, a kada je došao njegov red, jednostavno je nestao. Očito je sve bilo planirano.

Doduše, letjeti do Minska, u trenutku kada je to zatraženo, bilo je gotovo dvostruko duže nego do Vilniusa. Avion Ryanaira je neposredno uoči ulaska (oko 30 kilometara) u litavski zračni prostor - a do aerodroma u Vilniusu ostalo mu je još oko 73 kilometra, odnosno desetak minuta leta (!) - dobio prvo najavu bjeloruskih dispečera da zbog dojave o bombi u avionu skrenu na minski aerodrom, a potom mu je to sugerirao i MiG-29 bjeloruskog ratnog vazduhoplovstva koji je doletio do njega.

Ruski stručnjak za vazduhoplovstvo Vadim Lukaševič na svom je Facebook profilu napisao kako se može pretpostaviti prema manevru pilota, koji su nastojali izbjeći MiG koji je letio oko njih, da su najvjerovatnije od njega dobili upozorenje da će ih srušiti ako se ne okrenu prema Minsku.

"Apsolutno sam uvjeren da su dobili prijetnju da će biti gađani", piše Vadim Lukaševič.

Iskusni pilot Andrej Litvinov za BBC je rekao kako u slučaju ekstremnih situacija, kao što je bomba u avionu, pilot sam odlučuje na koji će aerodrom sletjeti, odnosno bira koji je najbliži, a u tom trenutku to je bio Vilnius.

Lukašenko

Službena bjeloruska agencija Belta, pak, javila je da su bjeloruski dispečeri primili poziv u pomoć iz Ryanairova Boeinga - u Ryanairu su demantirali kako su njihovi piloti poslali poziv u pomoć - te su odmah obavijestili nadležne službe, pa i samog predsjednika Lukašenka.

On je, kako javlja državna televizija, odmah priskočio u pomoć rekavši da su "životi i sigurnost putnika na prvome mjestu" te je "humano dopustio da se avion preusmjeri u Minsk". Svi putnici morali su izaći iz aviona, a potom je "ustanovljeno" da nema nikakve bombe te su nakon puna četiri sata zadržavanja putnici pušteni, ali bez Protaševiča koji je tada već, najvjerovatnije, bio odveden u istražni zatvor. Iz krugova Svetlane Tihanovskaje javljaju da je u Minsku privedena i Protaševičeva djevojka Sofija Sapega koja studira u Vilniusu, inače ruska državljanka, a sve kako bi se na njega dodatno izvršio pritisak.

Litavski mediji sada navode kako su vjerovatno u avionu bila najmanje još četvorica pripadnika bjeloruske tajne službe koji u učestvovali u operaciji, od kojih se neki nisu vratili u zrakoplov kada je dobio dozvolu za nastavak puta.

Pretraživanje aviona Ryanaira

Nexta ima oko 1,2 miliona pretplatnika, a Bjeloruski mozak nekoliko stotina hiljada te se smatraju rijetkim bjeloruskim neovisnim portalima koji izvješćuju o događajima u zemlji, pogotovo o protestnim akcijama, štrajkovima i brutalnom obračunu koji režim vodi prema svim oponentima i protivnicima. Protaševič je na Nexti među prvima objavio da je predsjedničke izbore u augustu prošle godine pokrao Lukašenko te da je stvarna pobjednica izbora Svetlana Tihanovskaja koja je također morala pobjeći iz zemlje, a njezin suprug, također opozicioni političar, nalazi se u zatvoru. Tihanovskaja se i kandidirala na predsjedničkim izborima zato što su joj muža zatvorili i onemogućili mu kandidaturu. Ovih je dana režim "zbog ekstremizma" blokirao još jedan neovisni portal, tut.by.

Protaševič je bio angažiran u antilukašenkovskim protestima koji od augusta potresaju Bjelorusiju, a putem svojih portala pozivao je i organizirao protestne skupove. Ovo je državni terorizam, ocjenjuju bjeloruski opozicionari, a litavski predsjednik Gitanas Nauseda optužio je bjeloruski režim za otmicu i samovolju te traži hitno puštanje Protaševiča koji je našao egzil u Litvi. Litavsko tužiteljstvo pokrenulo je istragu o otmici aviona te ugrožavanju života putnika u avionskom međunarodnom prometu. Grčko Ministarstvo vanjskih poslova taj je čin nazvalo "vazduhoplovnim piratstvom", a iz EU pljušte osude i najave žestokih sankcija protiv Lukašenka i bjeloruskog režima. Američka ambasadorica u Minsku Julie D. Fisher smatra da je Lukašenko izmislio "bombu u avionu" kako bi se dokopao opozicionog novinara.

No, Lukašenko se ne uzbuđuje, a njegovi mediji ga uzdižu zbog humane reakcije i spašavanja ugroženih putnika. Da slučaj bude licemjerniji, bjelorusko državno tužiteljstvo podiglo je kaznenu prijavu protiv nepoznate osobe koja je lažno dojavila o postojanju eksplozivne naprave u avionu.