da li bježe

Trst postaje sklonište za Vučićevu političku elitu!? Masovno kupuju nekretnine u jeku protesta

Dok studenti u Srbiji već mjesecima organiziraju proteste, bliski saradnici predsjednika Srbije Aleksandra Vučića imaju drugačije, mnogo slađe brige.

Među njima je i bivši ministar građevinarstva Srbije Goran Vesić, koji je, iako mu je prijetila kazna do 12 godina zatvora, sada na slobodi i navodno je preselio u Trst, u vilu vrijednu 3,5 miliona eura, pišu slovenski mediji.

Iznose imovinu sumnjivog porijekla

Prema svemu sudeći, Vesić nije jedini pripadnik srpske političke elite koji je kupio kuću u Trstu.

Tamo živi i Damir Zobenica, koji je tokom studentskih protesta tajno organizirao grupe ljudi da glasno vrijeđaju opoziciju i suprotstavljaju se blokadama na protestima, objavili su slovenski i srbijanski mediji.

Prema pisanju medija, navodi se da politička elita prenosi imovinu sumnjivog porijekla u Italiju u turbulentnim vremenima, tokom vala protesta.

Navode i da nekretnine kupuju i putem diplomatskih kontakata i registriraju na članove porodice.

Gradonačelnik Trsta Roberto Dipiazza početkom decembra prošle godine dočekao je Maju Gojković, koja je poznata kao Vučićeva bliska politička saradnica još iz vremena kada su zajedno bili članovi Srpske radikalne stranke, a koja je, nakon brojnih istaknutih političkih funkcija, postala premijerka Vojvodine.

Ona je, kako navode, otišla u službenu posjetu Trstu "kako bi potakla približavanje Italije i Srbije na trgovinskom, poslovnom i političkom nivou s ciljem evropskih integracija".

Gradonačelnik Beograda Šapić kupio kuću

Prema pisanju medija iz Srbije, među političarima iz Srpske napredne stranke koji su kupili nekretnine u Trstu je i aktualni gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.

BIRN je prije dvije godine pisao da je 2018. godine, dok je bio predsjednik beogradske gradske općine Novi Beograd, političar i nekadašnji vaterpolist kupio veću kuću s vrtom i garažom za 820.000 eura. Tada je otkriveno da Šapić kupovinu imovine nije na vrijeme prijavio antikorupcijskom tijelu Srbije, što je obavezno.

Gradonačelnik Beograda je kritički reagirao na te optužbe, tvrdeći da je stvar riješio ubrzo nakon kupovine.

Masovna kupovina u Trstu

Trst, čiji je dio i brojna srpska zajednica koja tamo živi još od 18. vijeka, uvijek je predstavljao "prirodna vrata" za razvoj odnosa bivše Jugoslavije i Italije, a danas i Srbije i Italije.

U tom su italijanskom gradu građani Srbije posljednjih nekoliko godina kupili više od 4.000 nekretnina, što ih svrstava u sam vrh, pored Austrijanaca i Mađara, piše nova.rs.