promjene u kanadi

Trudeau je bivši. Šta sad?

Prije nego što je čelnik Liberalne stranke Justin Trudeau izabran za premijera, Kanadom su deset godina upravljali konzervativci. Kao drugi najmlađi kanadski premijer, u svoj prvi mandat ušao je s obećanjem da zemlju očekuje 'sunčano razdoblje'.

No sunčani dani davno su prošli za ovog karizmatičnog kanadskog čelnika. Jučerašnjom najavom ostavke na mjesto premijera i čelnika svoje stranke, 'zlatni dečko' i miljenik globalističkih struja pridružio se popisu progresivnih državnih čelnika na Zapadu koji posljednjih godina gube utjecaj.

Kako je sve počelo?

Trudeau je na početku svog prvog mandata obećao početak nove ere za Kanadu. Želio je drugoj najvećoj zemlji na svijetu vratiti ugled na svjetskoj sceni, raditi na zaštiti klime i pomirenju s autohtonim narodima, dati znanstvenicima i stručnjacima priliku da razgovaraju s ministrima o rješavanju ekonomskih nejednakosti u Kanadi te htio ojačati srednju klasu smanjivši joj poreze.

No ubrzo se suočio s ogromnim izazovima: izbor konzervativca Donalda Trumpa za američkog predsjednika, uspon nove agresivnije Kine pod Xi Jinpingom, novi pregovori o sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini, uhićenje višeg kineskog dužnosnika Huaweija na kanadskom tlu (što je dovelo do proizvoljnog pritvaranja dvojice Kanađana i trgovinske odmazde Kine), pandemija covida, ruska invazija na Ukrajinu i rat na Bliskom istoku.

Brojne krize za vrijeme Trudeauova mandata rezultirale su značajnim povećanjem cijena energije, blokadama u opskrbnim lancima, porastom protekcionističkog i nacionalističkog sentimenta diljem svijeta, nedostatkom stanova na tržištu, visokom inflacijom te povećanjem kamata.

No imidž mu je narušen i zbog nekoliko 'ekscesa', primjerice zbog toga što je saborskog zastupnika odgurnuo laktom ili nakon što je u medije iscurila njegova stara fotografija na kojoj je zamaskiran u crnca, što je velik broj Kanađana protumačio kao rasistički čin. Ugled mu je zasigurno poljuljao i skandal zbog zataškavanja istraga o korupciji u jednoj kanadskoj tvrtki.

Kako su se krize nagomilavale, liberalna većina u kanadskom parlamentu se smanjivala. Tijekom izbora 2021. koplja su se dodatno naoštrila te se u tamošnjem javnom prostoru počelo pojavljivati sve više uvreda i prijetnji političarima.

Politička kriza

Njegovi kritičari unutar liberalnih krugova već duže vrijeme zazivaju ostavku nekad popularnog premijera te dio njih smatra da je njegova kasna reakcija sada samo otvorila put konzervativcima jer, prema anketama, sad već debelo vode.

Dodatan problem je to što Trudeau nije odabrao nasljednika u stranci. Do šest političara moglo bi se boriti za mjesto čelnika, a neki analitičari smatraju da postoji rizik i da bi se mogla podijeliti.

Dosad je Trudeau svaki put uspijevao spriječiti formiranje raznih frakcija unutar Liberalne stranke. No kako je prošle godine na izborima izgubio podršku u tradicionalno liberalnim izbornim jedinicama, kritike unutar stranke postajale su sve glasnije. Politička kriza kulminirala je u prosincu 2024., kad je ministrica financija i potpredsjednica vlade Chrystia Freeland, koja se smatrala njegovom važnom saveznicom, dala ostavku.

Presudio je spor oko toga kako se nositi s ekonomskim prijetnjama uslijed povratka Donalda Trumpa na vlast jer je u studenom zaprijetio carinama od 25 posto u slučaju da Kanada ne stavi pod kontrolu situaciju na granici. Istog dana, nakon Freeland, ostavku je podnio ministar stanovanja Sean Fraser.

Trump se od tada ruga Trudeauu, nazivajući ga 'guvernerom'. Nakon njegove jučerašnje najave ostavke na svojoj platformi Truth Social ponovno je napisao da bi Kanadu trebalo pripojiti SAD-u i da na taj način 'ne bi bilo carina' te bi zemlja bila 'potpuno sigurna'.

Velika šansa za konzervativce

Kanadski liberali vidljivo zaostaju u anketama već godinu i pol. Trudeauov glavni oponent, Pierre Poilievre, koji dvije godine predvodi konzervativce, nikada nije propustio priliku oštro kritizirati njegovu politiku, s naglaskom na uvedeni porez na ugljik koji 'ubija radna mjesta', preveliku državnu potrošnju i politiku useljavanja. Mnogi sada predviđaju da bi ovaj apologet slobodnog tržišta mogao postati novi kanadski premijer.

Trgovinski spor sa SAD-om na pomolu jedan je od razloga za to što mnogi smatraju da je trenutak Trudeauove ostavke posebno loš. Premijer je kazao da će ostati na dužnosti dok Liberalna stranka ne izabere novo vodstvo. U međuvremenu je rad kanadskog parlamenta odgođen do ožujka, što je zapravo prisilna stanka. Dotad se neće raspravljati o prijedlozima zakona, niti će se sastajati parlamentarni odbori, što znači da će zakonodavna vlast jedno vrijeme biti paralizirana.

No time su liberali dobili vrijeme reorganizirati se i izbjeći izglasavanje nepovjerenja, što je najavila opozicija. U slučaju da Trudeauova manjinska vlada izgubi potporu svih ostalih stranaka, došlo bi do prijevremenih izbora koji bi se zapravo održali tek u listopadu.

Među mogućim nasljednicima na čelu liberala sada su bivša ministrica financija Freeland te bivši guverner kanadske i engleske središnje banke Mark Carney, kojeg je Trudeau već ranije htio ubaciti u politiku.