trgovinski rat

Trump čeka poziv od Xija. To se neće desiti

Privremeno ukidanje tarifa od strane predsjednika Donalda Trumpa izazvalo je uzlet globalnih tržišta u srijedu, dok je Bijela kuća saopćila da je u kontaktu s desetinama zemalja u vezi sklapanja trgovinskih sporazuma, s pozivima i sastancima zakazanim za naredne sedmice.

Ali jedna zemlja se isticala svojim izostankom iz tog procesa: Kina.

Dok je ostatak svijeta dobio 90-dnevno olakšanje, Trump je eskalirao trgovinski rat s Kinom, najavivši dodatnu carinu od 145% na svu kinesku robu koja dolazi u SAD. Kao odgovor, Peking je udario na stratešku američku industriju – ograničivši izvoz američkih filmova – nakon što je već povisio vlastite tarife na američke proizvode na 125%, piše CNN.

Bez presedana, trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomske sile brzo se oblikuje, dok obje strane čekaju da druga popusti.

Komunikacijski zastoj

Dva visoka zvaničnika Bijele kuće kazala su za CNN da SAD neće prva stupiti u kontakt s Kinom. Trump je naredio svom timu da Kina mora napraviti prvi potez, jer Bijela kuća vjeruje da je Peking taj koji je odlučio eskalirati sukob.

Taj stav prenosi se Pekingu već dva mjeseca, a Trumpov tim je jasno poručio kineskim zvaničnicima da bi predsjednik Xi Jinping trebao zatražiti razgovor. Međutim, prema riječima tri izvora upoznata s komunikacijama, Peking konstantno odbija da organizuje poziv na nivou lidera.

Trumpov tim vjeruje da Xi ne želi djelovati kao slab pregovarač time što bi on prvi zatražio razgovore.

Trump je izrazio vjerovanje da Kina ipak želi dogovor: "Kina želi dogovor. Samo ne znaju tačno kako da to izvedu. Znate, ponosni su to ljudi", rekao je tokom događaja u Bijeloj kući.

Zatvoreni kanali

U međuvremenu, dok su formalni niži kanali komunikacije aktivni, na visokom nivou dijalog ne postoji. Neformalni pokušaji takođe nisu dali rezultate, prema izvorima, otvarajući prostor za opasnu ekonomsku igru bez jasnog ishoda.

Problem je i razlika u pristupu – Kina želi striktan protokol i pripreme, dok Trump preferira neformalni, direktan stil.

Peking je pokušavao uspostaviti "back channel", poput onog s Jakeom Sullivanom, ali nije uspio. SAD je odbacila prijedlog da Wang Yi bude pregovarač, smatrajući da nije dovoljno blizak Xijevom unutrašnjem krugu.

Kineskim zvaničnicima su čak dostavljena konkretna imena osoba s kojima bi Bijela kuća željela pregovarati, ali Peking ne popušta.

Dodatno je napetost povećana kada je kineski transkript razgovora Wanga i američkog državnog sekretara Marca Rubija – prema Rubiju – pogrešno prikazao sadržaj poziva.

Stav Pekinga

Glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine poručio je u četvrtak: "Vrata dijalogu su otvorena, ali razgovor se mora voditi na osnovu međusobnog poštovanja i jednakosti. Ako SAD odaberu konfrontaciju, Kina će uzvratiti istom mjerom. Pritisci, prijetnje i ucjene nisu način da se postupa s Kinom."

Bijela kuća, u međuvremenu, pokušava ubrzati sporazume s Japanom, Južnom Korejom i Vijetnamom – kako bi izvršila dodatni pritisak na Peking.

Pokušaji za direktnu liniju

Kina je pokušala doći do Trumpa preko poslovnih lidera, uključujući i Elona Muska. Kada je kineski potpredsjednik Han Zheng prisustvovao inauguraciji, sastao se i s Muskom – s ciljem otvaranja direktnih kanala.

Kina je čak razmatrala udar na američke firme u Kini, poput Applea, Tesle i Starbucksa, ali je odustala u strahu od reakcije kineskih potrošača i gubitka diskretnih komunikacija s američkim menadžerima.

No, i dalje razmatra strateške mjere poput prebacivanja kupovine poljoprivrednih proizvoda s SAD-a na Brazil.

"Gledajte gdje blokiraju američke firme, udaraju na farmere, režu pristup mineralima – to je alat koji im je udoban za upotrebu", rekla je Melanie Hart iz Atlantic Councila.

Potencijalna ekonomska destrukcija

Kina je već zabranila izvoz nekoliko rijetkih minerala. Ako bi zabranila sav izvoz rijetkih zemalja ili prodala ogromne rezerve američkih državnih obveznica, to bi označilo novu fazu konflikta.

"Ako Kina odluči ugušiti američku ekonomiju, sve je dozvoljeno. Takav trgovinski rat je akt rata", rekao je bivši američki zvaničnik.

Ko ima više poluga zavisi od perspektive: Peter Navarro tvrdi da Kina ne može ići dalje, dok drugi smatraju da to podcjenjuje snagu autoritarnog sistema.

"To je potpuno pogrešno", rekao je jedan izvor. "Ovo je recipročna destrukcija."

Xijeva prednost i Trumpovo kajanje

Neki stručnjaci vjeruju da je Xi u jačoj političkoj poziciji i da ima veću slobodu da amortizira ekonomske posljedice.

Matt Pottinger i Liza Tobin opisali su stanje kao "nulti zbroj" i "nestašan raskid". Super sile su izjednačene, ali imaju različite ciljeve.

"Trump trenutno dominira u trgovinskom ratu, ali Xi napreduje u oblastima poput vještačke inteligencije, napredne industrije i vojne moći – uključujući planove za Tajvan."

Tokom pauze od mandata nakon poraza 2020., Trump je često žalio zbog propalih trgovinskih sporazuma. Iako je imao dobar odnos s Xijem, kraj mandata obilježen je zahlađenjem odnosa.

Trump je kritikovao vlastite zvaničnike koji su, prema njemu, dopustili Kini da prekrši dogovore. Kina je kao razlog neispunjenja dogovora navela pandemiju.

Sada, u novom mandatu, Trump traži širi sporazum koji uključuje i nove kineske investicije i obaveze kupovine američkih proizvoda.

Taj napor je dodatno komplikovan činjenicom da prvi trgovinski sporazum nije dao očekivane rezultate, a Trumpov sigurnosni tim ostaje sumnjičav prema kineskim ulaganjima u SAD.

Trump je također uveo 10% carinu na Kinu odmah po dolasku na vlast, povezujući to s ulogom kineskih dobavljača u trgovini fentanilom.

Nakon razgovora Trump–Xi u januaru, Kina je predala prijedlog o suzbijanju fentanila američkoj ambasadi u Pekingu, ali ambasada nije odgovorila. Peking je bio ogorčen.

Prošle sedmice, Kina je ponudila konkretniji prijedlog, ali ostaje nejasno hoće li Trump ozbiljno razmotriti i to i TikTok dogovor kao osnovu za ublažavanje tarifa.

"Može li Trumpova sklonost ka dogovorima prevagnuti nad težnjom za ekonomskim razdvajanjem?" pitali su Pottinger i Tobin. "Ali veliki kompromis koji bi prevazišao rivalstvo SAD-a i Kine nikada nije bio dalji."