pljušte reakcije

Trump izazvao haos scenarijem iz noćne more, NATO hitno reagirao: Ovo potkopava sigurnost svih nas

Pravna drama oko Donalda Trumpa dostiže vrhunac u isto vrijeme kada bivši predsjednik napreduje na republikanskim predizborima 2024.

Sugestija Donalda Trumpa da SAD neće štititi NATO saveznike koji ne troše dovoljno na odbranu "potkopava svu našu sigurnost", rekao je čelnik zapadnog vojnog saveza, prenosi BBC.

Jens Stoltenberg također je sugerirao da to dovodi američke i evropske trupe u veći rizik.

Republikanac je rekao da je rekao saveznicima da će "ohrabriti" Rusiju da napadne svaku članicu NATO-a koja ne ispuni cilj Saveza od 2 posto svog BDP-a.

Članovi NATO-a obvezuju se braniti svaku naciju u bloku koja bude napadnuta.

Bijela kuća nazvala je Trumpove komentare "užasnim i neopravdanim".

Obraćajući se okupljenima tokom skupa u Južnoj Karolini u subotu, bivši je predsjednik rekao da je svoje komentare o Rusiji dao tokom prethodnog sastanka čelnika zemalja NATO-a.

Trump je predstavio hipotetsku situaciju u kojoj velika zemlja ne ispunjava svoje finansijske obveze unutar NATO-a i da je napadnut iz Moskve.

Rekao je da je čelnik te zemlje onda pita hoće li SAD priskočiti u pomoć njegovoj zemlji u tom scenariju, što ga je natjeralo da uputi ukor.

"Rekao sam: 'Nisi platio? Ti si delinkvent?'… 'Ne, ne bih te zaštitio, zapravo bih ih poticao da rade što god žele. Moraš platiti.'"

Kandidat za republikansku nominaciju na ovogodišnjim predsjedničkim izborima nije jasno rekao o kojoj naciji ili vođi govori, pa čak ni kada se ovaj razgovor vodio.

Prema vlastitim brojkama NATO-a za potrošnju za 2023., 19 od njegovih 30 zemalja članica troši ispod cilja od 2% svog godišnjeg BDP-a na odbranu - među njima su Njemačka, Norveška i Francuska.

Ali većina zemalja koje graniče s Ukrajinom, Rusijom ili njezinim susjedom i saveznikom Bjelorusijom, premašuju ovu smjernicu.

S više od 3,9% svog godišnjeg BDP-a, Poljska troši čak više od SAD. Rumunija, Mađarska, Finska i baltičke države Latvija, Litva i Estonija kreću se između 2,3 i 2,7% za izdatke za odbranu.

U izjavi od nedjelje, Stoltenberg je naglasio da je savez i dalje "spreman i sposoban" braniti svoje članice i da će svaki napad "naići na jedinstven i snažan odgovor".

No, rekao je da svaka sugestija da se "saveznici neće braniti jedni druge potkopava cjelokupnu našu sigurnost", te je sugerirao da Trumpove izjave "dovode američke i evropske vojnike u povećani rizik".

"Očekujem da će, bez obzira na to tko pobijedi na predsjedničkim izborima, SAD ostati snažan i predan NATO saveznik", dodao je.

Glasnogovornik Bijele kuće ranije je rekao da Trump "ohrabruje invaziju naših najbližih saveznika od strane ubojitih režima" i označio je komentare "užasnim i neopravdanim".

Dodao je da izjava "ugrožava američku nacionalnu sigurnost, globalnu stabilnost i naše gospodarstvo kod kuće".

Trump je dugo bio kritičan prema NATO-u i onome što on vidi kao pretjerani financijski teret za Sjedinjene Države kako bi se zajamčila obrana 30 drugih nacija.

Dr. Patrick Bury, stručnjak za odbranu i sigurnost i bivši analitičar NATO-a, rekao je za BBC da Trump odražava ljutnju u SAD što neke evropske zemlje NATO-a ne troše 2% svog budžeta na vojsku, kao što NATO želi.

"Tvrdo igranje sa saveznicima iz NATO-a je ispravno, ali sve ovisi o tome koliko daleko idete. Ovi su komentari stvarno predaleko", rekao je.

No rekao je da su takve izjave imale utjecaja u vrijeme kada je Rusija stavila svoju ekonomiju na ratnu osnovu i kada je njena vojna potrošnja nadmašila potrošnju evropskih zemalja.

"Ako je Trump u Bijeloj kući i došlo je do raskola u NATO-u bilo oko Ukrajine… ili o tome kako će odgovoriti na mali upad koji bi u teoriji trebao pokrenuti članak pet. Tu je NATO savez zabrinut je li ovo šta-ako", rekao je.

Rusija je pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu 2022., nakon što je Trump napustio ured. Od tada je žalio zbog iznosa američkog novca poslanog Ukrajini, koja nije članica NATO-a.

SAD je pružio Ukrajini više finansijske potpore nego bilo koja druga zemlja - ukupno više od 44 milijarde dolara od invazije 2022., prema podacima Bijele kuće iz decembra.

Međutim, republikanci u Kongresu su od prijelaza godine blokirali sva nova finansiranja - zahtijevajući stroge mjere za ograničavanje migracije u SAD na njihovoj južnoj granici, a zatim su odbili izmijenjeni prijedlog zakona kada je predstavljen ranije ove sedmice.

Trump proslavio je to odbijanje tokom subotnjeg skupa, rekavši da su prijedlozi koje je dao predsjednik Biden bili "katastrofalni".

Ta su dva pitanja sada uspješno razdvojena, što znači da senatori sada mogu odvojeno raspravljati o novcu za pomoć.