stigao pred zid

Trump likuje: Bidena napadaju i demokrate i republikanci. Javile se i humanitarne grupe

Dok je vodio predsjedničku kampanju, Biden je obećao da neće graditi ni stopu zida

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden na meti je kritika i republikanaca i demokrata nakon što je njegova administracija najavila izgradnju novog graničnog zida u Teksasu.

Biden je rekao da nije mogao zaustaviti radove jer je finansiranje prekinuto dok je njegov prethodnik Donald Trump bio predsjednik SAD.

Članovi njegove Demokratske stranke rekli su da zidovi ne funkcioniraju, dok su ga suparnički republikanci optužili za licemjerje.

Barijera s Meksikom

Oko 20 milja (32 kilometra) dugačka barijera prema Meksiku bit će izgrađeno u rijetko naseljenom dijelu doline Rio Grande.

Dok je vodio predsjedničku kampanju 2020. godine, Biden je obećao da neće graditi ni stopu zida ako bude izabran.

Rekao je da to "nije ozbiljno političko rješenje".

Međutim, u srijedu je njegova administracija iskoristila svoje široke izvršne ovlasti da se odrekne više od dvadeset saveznih zakona, uključujući neke koji su osmišljeni za zaštitu divljih životinja, kako bi se omogućila izgradnja više barijera duž američko-meksičke granice u južnom Teksasu.

U obavijesti kojom se najavljuju ova izuzeća, ministar domovinske sigurnosti Alejandro Mayorkas rekao je da postoji "akutna i hitna potreba" za izgradnjom.

To je izazvalo brzu kritiku obje glavne stranke, kao i ekoloških aktivista i grupa za ljudska prava, prenosi BBC.

Mayorkas je rekao da je Bidenova administracija prema zakonu dužna koristiti novac koji je Kongres dodijelio 2019. za granične barijere.

Ne može ih zaustaviti

"Pokušao sam ih natjerati da preusmjere taj novac. Nisu htjeli. Ne mogu to zaustaviti", tvrdi Biden.

Ponovio je kako ne misli da su granični zidovi efikasni.

U kasnijoj izjavi, Mayorkas je odbacio tvrdnju da je administracija promijenila svoju politiku potpisivanjem izgradnje.

"Ova je administracija jasno rekla da granični zid nije rješenje. To ostaje naš stav i naš stav se nikada nije pokolebao", kaže Mayrokas.

Međutim, ovi komentari nisu uspjeli zaustaviti kritike sa svih strana.

U četvrtak je administracija također najavila da će nastaviti s deportacijama ilegalnih venecuelanskih migranata, kojih je oko 50.000 stiglo na američko-meksičku granicu samo u septembru.

Sve veći broj migranata u gradovima poput New Yorka postao je izazov za predsjednika koji se suočio s žestokim kritikama zbog granične politiker.

Američke vlasti zadržale su više od 2,2 miliona migranata duž američko-meksičke granice od prošlog oktobra.

Izgradnja graničnog zida bila je prepoznatljiva politika Trumpa kao predsjednika i žestoko su joj se protivili demokrati, uključujući Bidena.

Nagli zaokret

Sam Trump je rekao da je sadašnja situacija pokazala "da je imao pravo".

"Hoće li se Joe Biden izviniti meni i Americi što je trebalo toliko vremena da se pokrene?" napisao je Trump u objavi na svojoj platformi Truth Social.

Republikanci su također kritizirali Bidena zbog onoga što vide kao nagli zaokret prema politici protiv koje je vodio kampanju.

"On nije mislio da zidovi funkcioniraju, što je totalna ludost. Šta se promijenilo? Reći ću vam šta se promijenilo - Amerikanci su umorni od gledanja preplavljenosti svojih gradova", rekao je republikanski predstavnik Sjeverne Karoline Ralph Norman za BBC.

Demokrate su se u međuvremenu također "bacile" na predsjednika.

Zastupnik Henry Cuellar, čiji okrug Starr obuhvata područje u kojem će se odvijati gradnja zida, rekao je za BBC kako ne vjeruje da će njegovi birači biti zadovoljni ovom objavom.

"Još uvijek sam protiv rješenja iz 14. stoljeća - zvanog 'zid' - za problem 21. stoljeća. Želim vidjeti više osoblja, više tehnologije", rekao je on.

Demokratska kongresnica Alexandria Ocasio-Cortez nazvala je to "okrutnom politikom" i pozvala predsjednika Bidena da "okrene kurs".

Bidenova administracija također se suočava s kritikama grupa kao što je Američka unija za građanske slobode ili ACLU, koja je odluku nazvala "velikim neuspjehom".