analiza CNN-a

Trump opet izaziva geopolitičke potrese. Ako pobijedi, Amerika bi ponovno mogla postati nestabilna sila

Donald Trump je još šest mjeseci udaljen od Ovalnog ureda - ako se ikada tamo vrati.

Ali republikanski kandidat opet je sklon izazivanju geopolitičkih potresa. Njegova posljednja zabrinutost odnosi se na Tajvan i njegov komentar u novom intervjuu za Bloomberg Businessweek da bi taj demokratski otok trebao platiti SAD za odbranu od Kine.

“Mi se ne razlikujemo od osiguravajućeg društva. Tajvan nam ne daje ništa. Tajvan je udaljen 9.500 milja. Udaljen je 68 milja od Kine. Mala prednost, a Kina je ogroman komad zemlje, mogli bi je jednostavno bombardirati”, rekao je Trump.

Njegovi komentari, objavljeni tokom republikanske nacionalne konvencije, odmah su podigli uzbunu oko toga hoće li odustati od politike strateške dvosmislenosti koja upravlja načinom na koji će SAD odgovoriti na kinesku invaziju na Tajvan – koja je osmišljena da spriječi takav napad držeći Peking da nagađa.

Ali ovo također izgleda kao poznati Trumpov gambit – onaj koji je koristio u svom predsjedničkom mandatu kako bi povećao potrošnju američkih saveznika u Evropi i Aziji na odbranu.

To također naglašava njegov transakcijski pogled na čak i najkritičnije stupove američke vanjske politike.

U nedavnom članku u časopisu Foreign Affairs, Robert O'Brien, Trumpov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost, koji se naginje ka vrhunskom položaju u bilo kojem drugom mandatu, osudio je pritisak Kine na Tajvan, ali je pozvao Taipei da poveća vojnu potrošnju – od čega velik dio već odlazi američkim proizvođačima oružja – i proširiti novačenje.

Trump se kandidira na platformi izbjegavanja stranih ratova pa ne čudi da postoje stvarne sumnje o tome bi li potrošio američku krv i blago da obrani Tajvan.

Njegovi komentari pokazuju da će, ako pobijedi u studenom, vanjska politika Washingtona ponovno biti diktirana onim što nepredvidivi predsjednik misli u bilo kojem trenutku i Amerika će se vratiti u poziciju nestabilne sile u svijetu.