Svaki dan pandemije koronavirusa košta svijet milijarde dolara. Ali košta i predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa glasova za mogući reizbor.
Svjestan da ulazi u neizvjesnu utrku za novi predsjednički mandat, on svim silama nastoji vratiti Ameriku u normalno stanje. Sada je objavio da mu je cilj da od 1. maja SAD funkcioniraju normalno.
Trump je planove za reizbor temeljio na dobrim ekonomskim rezultatima. Posebno je bio ponosan na izrazito nisku stopu nezaposlenosti. S pandemijom se sve promijenilo! Broj onih koji su predali zahtjeve za socijalnu pomoć zbog gubitka posla premašio je 20 miliona i raste. Stručnjaci upozoravaju da bi ove sedmice, kada u četvrtak američki biro rada objavi podatke, on mogao doći i do ogromnih 30 miliona.
S 560.433 zaražena i 22.115 umrlih, SAD su apsolutni rekorder u crnoj statistici širenja virusa svijetom. Trump se nadao da broj mrtvih neće preći 100.000, njegovi najbliži medicinski savjetnici strahuju da bi ih moglo biti i 2,5 puta više.
Predsjednik SAD je od početka minimizirao pandemiju. Njegovi postovi na Twitteru sve su više najjači argumenti protiv njega. Kada je konačno shvatio da je pandemija ozbiljna opasnost, već je bilo prekasno. Sada ga se sve glasnije optužuje za zanemarivanje upozorenja stručnjaka. Američki mediji bezmalo na dnevnoj bazi objavljuju dokaze da je Trump još u novembru brifiran o virusu i njegovim rizicima, primarno po američke vojnike u svijetu.
Nakon što je u martu proglasio vanredno stanje, najavio je da bi sve moglo biti „ok" već oko Uskrsa. Taj je veliki katolički praznik u SAD prošao u znaku masovnih grobnica u državi Njujork. Trump je nastavio svoj „čudni put" bavljenja koronom hvaleći i preporučujući lijekove za koje su eksperti rekli da nema nikakvih dokaza da su efikasni protiv virusa...
„Ciljni datum jeste 1. maj. O tome intenzivno razgovaramo s predsjednikom. Hoćemo li uspjeti u namjeri da SAD normalno funkcioniraju od tog dana, sada je još prerano reći", izjavio je za TV kuću ABC Stephen Hahn, šef Komisije za hranu i lijekove SAD (FDA).
On je istakao i da je jako zabrinut nekim testovima koji su u SAD razvijeni i pušteni u primjenu bez nadzora agencije kojoj je na čelu.
Kao i brojni guverneri američkih država, Hahn je upozorio da bi prerano ukidanje mjera zabrane moglo imati kontraefekt.
A u tom upozorenju najglasniji su prvi ljudi New Jerseyja i New Yorka . U tim američkim saveznim državama pandemija je uzela najveći danak.
„Ako se prerano sve otvori i pokuša vratit stanje u normalu, mogli bi smo se naći u opasnoj situaciji. Kao da gasimo požar benzinom", upozorio je guverner Phil Murphy, čelni čovjek Nju Džerzija.
Odmah mu se pridružio i guverner New Yorka Andrew Cuomo stavom da se niko ne smije igrati američkim životima.
On je istakao i da SAD i dalje imaju izražene probleme s testiranjima i organizacijom medicinske službe kojoj nedostaji neki od osnovnih artikala zaštite, poput odijela ili rukavica.
Trump se tako našao u situaciju da mu virus, na koji nikako nije računao i kojeg s prezirom medijski tretira, mrsi račune. No, ne treba se iznenaditi ako i tu eksapadu on preokrene u svoju korist. Rat, na primjer, uvijek je omiljeno sredstvo u vremenima reizbora.