Američki ministar trgovine branio je odluku SAD da uvede carine na grupu nenaseljenih otoka gdje žive samo pingvini i tuljani. Riječ je o australskom teritoriju smještenom u južnom dijelu Indijskog okeana, na oko dvije trećine puta od Madagaskara do Antarktike.
Carine na Heardove i McDonaldove otoke uvedene su, rekao je Howard Lutnick za CBS, kako bi se "zatvorile apsurdne rupe u sistemu" i spriječilo druge zemlje da robu šalju preko tih otoka kako bi stigla do SAD-a.
Inače, otoci su jedno od najzabačenijih mjesta na zemlji i bez stalnih su stanovnika, ali su dom za veliki broj pingvina, foka i morskih ptica. Prema podacima Svjetske banke, Evropska unija već primjenjuje carine prema ovim otocima.
Australija: Očita greška zbog užurbanog procesa uvođenja carina
Australske vlasti prošle su sedmice bile iznenađene kada su otkrile da su carine uvedene i na ovaj teritorij. Australski ministar trgovine Don Farrell izjavio je za ABC da je riječ o "očitoj grešci" i da sve upućuje na "užurban proces uvođenja carina".
No, upitan zašto je australski teritorij uvršten na Trumpov popis za carine, Lutnick je rekao: "Ako nešto ostavite izvan popisa, zemlje koje pokušavaju iskorištavati sistem preko takvih teritorija koriste ih kao prečace do nas. Predsjednik to zna, umoran je od toga i odlučan je da to zaustavi".
Prema podacima Svjetske banke, ti otoci su proteklih godina u SAD izvozili male količine proizvoda. No 2022. godine SAD je iz ovog teritorija uvezao robe u vrijednosti od 1,4 miliona dolara, gotovo isključivo u kategoriji "mašine i električna oprema", bez preciznih specifikacija.
Na Trumpovom popisu našao se i Britanski teritorij Indijskog okeana, koji je naseljen isključivo vojnim osobljem i za koji je potrebna dozvola za posjet. Prema podacima Svjetske banke, taj je teritorij 2022. izvezao robe u vrijednosti od 414.350 dolara u SAD.
Nije nužno besmislen potez
Iako ovaj potez na prvi pogled djeluje apsurdno, uvođenje carina na nenastanjeni teritorij nije nužno besmisleno s pravnog, političkog ili ekonomskog stajališta.
Carine se često uvode automatizmom na temelju klasifikacije zemlje ili carinske regije, bez obzira ima li ona fizički stanovništvo ili aktivnu trgovinsku razmjenu. Ako SAD uvodi univerzalne carine prema svim stranim teritorijima, onda se izbjegava izuzimanje manjih entiteta. Iako teritorij nema stanovnike, njime upravlja Australija, a sam teritorij ima ekskluzivnu ekonomsku zonu (EEZ).
Dodatno, regije bez carinskih barijera mogu u budućnosti postati uporište za offshore proizvodnju. Neka firma može registrirati skladište i "tehnički" od tamo izvoziti robu kako bi izbjegla carine iz Australije ili Azije.