Ministar za kulturu i turizam Republike Turske Mehmet Nuri Ersoy izjavio je da su džamije znak jedinstva i bratstva i da će obnovljena Arnaudija džamija doprinijeti jačanju mira i tolerancije u Bosni i Hercegovini.
Ceremonija otvaranja obnovljene džamije Arnaudija u Banjoj Luci odvija se u prisustvu velikog broja građana i visokih zvanica iz Bosne i Hercegovine i Turske.
Turski ministar Ersoy izrazio je zadovoljstvo prisustvom otvaranju obnovljene banjalučke ljepotice.
“Kao što je poznato, Balkan i Bosna i Hercegovina imaju posebno mjesto i poseban značaj u našoj historiji, kulturi i srcima. Nikada kroz historiju nismo bili odvojeni jedni od drugih. Naše jedinstvo učinilo nas je dijelom zajedničke sudbine. Zato ćemo danas i sutra, kao i juče, dodatno jačati naše veze sa Balkanom. Nastavićemo da dajemo sve od sebe da održimo mir i stabilnost na Balkanu. Arnaudija džamija, poznata i kao Defterdarova džamija, koju smo danas otvorili u Banjoj Luci, izgrađena je takvim pristupom zasnovanim na miru, bratstvu i spokoju“, kazao je Ersoy.
Podsjetivši na historijat Arnaudije, Ersoy je kazao da je ona 2003. godine proglašena i nacionalnim spomenikom BiH i da i to govori o njenom značaju.
“Danas imamo zadovoljstvo da sa vama svečano otvorimo ovu džamiju. Kako je naš predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao na otvaranju Baščaršijske džamije, džamije su znak jedinstva među ljudima i bratstva među muslimanima. Nadam se da će Arnaudija džamija doprinijeti jačanju mira i tolerancije u Bosni i Hercegovini, gdje zajedno žive različite kulture i vjerovanja“, poručio je Ersoy.
Arnaudija je na neki način kroz povijest dobila epitet "sestre" Ferhadija džamije, tako dijele i tragičnu sudbinu, odnosno 7. maj 1993. godine, kada su u ranim jutarnjim satima detonirana oba objekta.
Arnaudija džamija je jedna od 16 u toku agresije porušenih džamija u Banjoj Luci. Ideja o obnovi Arnaudije iznesena je 2015. godine, krajem 2016. godine potpisan je Protokol o ponovnoj izgradnji ove banjalučke ljepotice s Generalnom direkcijom vakufa pri Ministarstvu kulture i turizma Turkiye, dok je naredne, 2017. godine, svečano položen kamen temeljac za izgradnju. Džamija je rekonstruirana u autentičnom stilu.