Princeza Mafalda od Savoje bila je pripadnica italijanske kraljevske porodice koja je, priče kažu, bila oštra protivnica Adolfa Hitlera tokom 2. svjetskog rata, a ništa manje simpatična nije bila ni ona njemu. Animozitet između njih dvoje rezultirao je time da je Gestapo izdao zahtjev za njenim hapšenjem nakon čega je završila u koncentracijskom logoru, gdje je i umrla
Princeza Mafalda od Savoje rođena je 1902. godine kao drugo dijete italijanskog kralja Victora Emmanuela III i Jelene Savojske, kćeri crnogorskoga kralja Nikole I i Milene Petrović. Neke od rijetkih priča o njenom životu govore i o povezanosti sa pojedinim članovima britanske kraljevske porodice.
Prema tim saznanjima upoznala je Edwarda VIII, koji je kasnije postao vojvoda od Windsora, tokom jednog od svojih putovanja u Pariz.
Sa 23 godine Mafalda se te 1925. godine udala za princa Phillippa od Hessea. Ono što je mnoge iznenadilo je da princeza, unatoč povezanosti supruga, kao i njegova brata Christophera, s nacistima do te mjere da je Phillipp bio produžena ruka u saradnji Hitlera i italijanskog diktatora Mussoliniji, nije krila svoj animozitet prema njemačkom diktatoru.
Hitler je pak s druge strane bio uvjeren da Mafalda radi protiv nacista te ju je opisao kao 'najcrnju strvinu u italijanskoj kraljevskoj kući', a riječi na njen račun nije štedio ni Hitlerov glavni propagandist, Joseph Goebbels, koji je u opisu koristio i teške psovke.
A onda je došla 1943. godina i princ Phillipp pokušao je odstupiti sa svoje pozicije u saradnji s Hitlerom i to nakon što se njihov odnos narušio, no zahtjev je odbijen. Nekako u to vrijeme Mafalda je otputovala u Bugarsku, na sprovod svog šogora, gdje su joj javili da joj je, nakon što se Italija predala savezničkim silama, suprug završio u kućnom pritvoru.
Iako uplašena za njega, Mafaldi je bilo lakše kada je znala da je njihovo četvero djece bilo na sigurnom - u Vatikanu. U idućim danima primila je telefonski poziv iz Njemačke ambasade s tvrdnjom da imaju poruku od njezinog supruga, no da zbog sigurnosti mora lično tamo doći.
Ta prevara koštala ju je života, jer je Mafalda, odmah po dolasku u ambasadu, uhapšena pod optužbama za suberzivne aktivnosti, nakon čega je smještena u logor Buchenwald u Njemačkoj. Neke priče govore kako su njezin boravak tamo potvrdili neki italijanski zatvorenici koji su u to vrijeme isto tamo bili.
U augustu 1944. bombardirana je tvornica municije u logoru i tom je prilikom poginulo 400 zatvorenika. Mafalda je pretrpjela teške povrede jer je, doslovno, bila živa zakopana u ruševinama, zadobivši ozbiljne opekotine. Od svega toga ruka joj se inficirala do te mjere da je morala biti amputirana, da bi potom Mafalda, u 42. godini života, iskrvarila na smrt.
Njen suprug za to je vrijeme boravio u koncentracijskim logorima Flossenburg i Dachau, da bi ga 1945. uhapsile američke trupe, koje su ga dvije godine kasnije i pustili na slobodu. Preminuo je 1980. godine.
Ono zbog čega bi, da je živa, Mafalda zasigurno bila sretna informacija je da su sva njena djeca preživjela rat. Maurice, grof od Hessena preminuo je 2013., Heinrich Willhelm 1999., a Otto Adolf godinu prije njega, 1999. Sve njih nadživjela je sestra princeza Elisabeth od Hessena, poznata i kao grofica von Oppersdorff. Posljednje što se o njoj zna je da je 2020. proslavila svoj 80. rođendan.