U Beogradu je objavljena knjiga 'Alija: ulema ili balija' čiji su autori Nenad Kecmanović i Darko Tanasković.
Kako navode Večernje novisti, knjiga "Alija: ulema ili balija" je studija slučaja koja otkriva 'potomka srpske porodice Živković koja je prešla u islam i po svoj prilici se teško ogriješila o pravoslavne sunarodnike jer već na samom početku Prvog srpskog ustanaka pobjegla u Bosnu'.
"To naslijeđe rascjepljenog identiteta je stvorilo ličnost opterećenu kompleksima i mržnjom prema sunarodnicima Srbima. Rješenje je još tokom Drugog svjetskog rata video u priključivanju 'Mladim muslimanima' bosanskom ogranku egipatske panislamističke organizacije 'Muslimanska braća' čiji je cilj bila uma - svjetska vjerska islamska država, u kojoj bi svi bili samo muslimani što bi izbrisalo gorka porodična sjećanja", navodi se.
Autori su ukazali da je Izetbegović bio "čovjek sa druge planete", antikomunista i islamista, koji je postkomunizam vidio u bliskoistočnom islamizmu, a sve ostalo je bilo u funkciji takozvane "ume", odnosno zajednice koja bi objedinila muslimane u svijetu i učinila ga islamskim.
"Allah je bio jedina mjera i kriterij njegovog ponašanja i djelovanja, a ne ovozemaljski moral, principi i vrijednosti", naglasili su u knjizi Kecmanović i Tanasković, prenose Večernje novosti.
O knjizu su govorili i Emir Kusturića, Matija Bećković i Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Srbiji.
"Ova knjiga nam otvara lik Alije Izetbegovića u ogromnom spektru, gdje dominiraju sivilo njegovih uvjerenja, slabost karaktera i način na koji je bio teledirigovan iz srca kolonijalnog Zapada. Čovjek sa lažno zamišljenom facom do kraja je u sebi iscrpio užas praznine čije posljedice će dugo plaćati njegovi sunarodnici. Nenad Kecmanović i Darko Tanasković su napisali važnu i zanimljivu knjigu", naveo je Kusturica.
"Knjiga Nenada Kecmanovića i Darka Tanaskovića Alija: ulema ili balija? malo je remek-djelo kome ne treba predgovora, ali će njen pogovor dugo ispisivati čitalački narod", smatra Bećković.
"Kapitalno djelo dva izuzetno kompetentna autora. Kecmanović i Tanasković maestralno kombinuju psihološko portretisanje ličnosti Alije Izetbegovića s analizom njegovog političkog djela i islamističkih spisa. Knjiga ponajviše kazuje o negativnom nasljeđu 'oca nacije' koje kao noćna mora pritišće i svijest savremene generacije bošnjačkog naroda. Definiše političku praksu i vlasti i opozicije, i islamista i građanista, te truje odnose sa druga dva naroda u ’nemogućoj državi’. Obogaćena neposrednim svjedočenjima i ličnim susretima autora, knjiga se čita nadušak", rekao je Vranješ.